A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+7
Lady Melisandre
Leonette Fossoway
Cat Of The Canals
Valar Morghulis
Daenerys Targaryen
Queen in the North
Nïx
11 απαντήσεις

    The Borgias - TV Series (2011)

    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 8:43 pm

    η αληθεια ειναι οτι χωρις αυτον δεν υπηρχει σοου. εγω θα το εβλεπα αν ηταν μονο ο francois και η holliday αλλα δεν θα ηταν η ιδια σειρα. ααααα μπορουν να κανουν spin-off με αυτους τους δυο....!!
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Δευ Ιουλ 01, 2013 8:49 pm

    όχι ρε, δίχως ροδρίγο δεν νοούνται βοργίες, απλά θα ήθελα ο irons και βάλει κάτω τον κ*λο του για 10 ακόμα επισόδια, έστω για μια 2ωρη ταινία γμώτο tongue
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 8:50 pm

    οχι ρε... θα ηταν χαλια αν προσπαθουσαν να χωρεσουν ολη την υπολοιπη ιστορια σε τοσο λιγο χρονο.
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Ιουλ 01, 2013 8:53 pm

    Το White Queen τα βιβλία είναι ολόκληρη σειρά. Bασίζεται γενικά στην εποχή του Πολέμου των Ρόδων στην Αγγλία (York σύμβολο το άσπρο ρόδο και Lancaster το κόκκινο), που ήταν στην ουσία πόλεμος μεταξύ των οίκων York και Lancaster. O Mάρτιν μάλιστα έχει δηλώσει πολλές φορές ότι αυτή η εποχή αποτέλεσε έμπνευση για τα βιβλία. Ορισμένοι φανς το έχουν τραβήξει και παραλληλίζουν Starks και Lannisters με Yorks και Lancasters αλλά και άλλα γεγονότα και πρόσωπα αν και ο Μάρτιν έχει πει πως δεν συνδέονται τόσο απλά αποτέλεσαν την κυριότερη του έμπνευση.

    Όσο για τους Βοργίες νομίζω Βοργίες χωρίς μπαμπά Βοργία δε λέει. Αλλά συνφωνώ για σπιν οφ. Έχω σποιλεριαστεί εν τω μεταξύ αλλά δεν πτοούμαι. tongue
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Δευ Ιουλ 01, 2013 8:56 pm

    α) με τίποτα σπινόφ. αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο σωστά και κάνε 4η σίζον. που δεν θα γίνει, οπότε ας βάλουμε το οτπ μας στον τάφο Razz
    β) πάντα ήμουν με τους γιορκς μόνο κ μόνο λόγω ριχάρδου γ', ο β' μου ήταν πάντα αδιάφορος, αλλά ο ριχάρδος γλόστερ και τα παιδιά του μου άρεσαν πάντα.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 9:06 pm

    αααα αληθεια;; ειναι δηλαδη prequel του the tudors στην ουσια!! θα το ξεκινησω λοιπον! Smile


    δεν θα ειχα προβλημα για σπιν οφ γιατι ξερω οτι απο εκει που τελειωσε ο 3ος κυκλος...


    Σπόιλερ:
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Ιουλ 01, 2013 9:17 pm

    Εγώ δεν ξέρω με ποιους είμαι θέλω να διαβάσω μερικά βιβλία σχετικά με την εποχή.
    Σέρσει Λάννιστερ και να μην στηρίζεις Λάνκαστερ;; Ντροπή. tongue

    Νομίζω οι Tudors ήταν Λάνκαστερς. Είχαν κι αυτοί κόκκινο ρόδο σύμβολο.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 9:19 pm

    πρεπει να κανω παλι μια επαναληψη αυτης της ιστοριας...
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Ιουλ 01, 2013 9:40 pm

    Ότι έχει να κάνει με ιστορία Αγγλίας είναι τέλειο. Kαλά εγώ για να δω White Queen πρέπει να τελειώσω τουλάχιστον Βοργίες, Μέρλιν και Τudors. But i will. Very Happy
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Ιουλ 01, 2013 11:03 pm

    ^Μαζί σου Μαρία, αυτό το the White Queen ακούγεται ενδιαφέρον αλλά έχω ακόμα... ουυυ πολύ πράμα... Razz
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Δευ Ιουλ 01, 2013 11:24 pm

    μαρίνα, i know αλλά πονάει ρε συ. πονάει. αν γινόταν, θα έκανα 10 σίζονς με βοργίες και θα το άπλωνα και θα έβαζα δικά μου πράματα μέσα, μυστικές συναντήσειις τσέζαρε/λουκρέτσια που δεν είναι γραμμένες στην ιστορία και τέτοια tongue αλλά υποθέτω, ένας ακόμα λόγος για τον οποίο τους αγαπάμε σαν οτπ είναι το γεγονός πως τους είδαμε τόσο λίγο και είχαν τόσο ρομαντική εξέλιξη. ΑΧ ΠΟΝΑΩ ΣΑΣ ΛΕΩ.

    Cat Of The Canals έγραψε:Εγώ δεν ξέρω με ποιους είμαι θέλω να διαβάσω μερικά βιβλία σχετικά με την εποχή.
    Σέρσει Λάννιστερ και να μην στηρίζεις Λάνκαστερ;; Ντροπή. tongue

    Νομίζω οι Tudors ήταν Λάνκαστερς. Είχαν κι αυτοί κόκκινο ρόδο σύμβολο.

    Μη μιλάς, Κατ, ξέρεις τι Γιορκς ήταν οι Λάννιστερς; Νομίζω πως ήταν σύμπτωση, βασικά πως απλά ο Μάρτιν θεώρησε ταιριαστό να δώσει το όνομα Λάννιστερ, αισθητικά, αλλιώς πίστεψέ με, θα τους έβγαζε Γιόρκς tongue Σαν οίκος οι Γιόρκς ήταν τέρμα Μακιαβελλικοί, και ο Ριχάρδος ο Γ' και ο πατέρας του ο Γλόστερ, και ο αδερφός του Ριχάρδου Γ', ο Εδουάρδος Δ'.
    Οι Tudors δεν ήταν Λάνκαστερς, ήταν Τυδώρ Razz Η δυναστεία των Πλανταγενέτων (Γιορκ και Λάνκαστερ δηλαδή) σταματά με τον θάνατο του Ριχάρδου Γ' (γιορκ) αφού πολεμάει τον Ερρίκο τον 7ο Τυδώρ (μακρινά ξαδέρφια/ξαδέρφια από γάμο; με τους Λάνκαστερς). Ωστόσο για να φέρουν ειρήνη παντρεύτηκαν μία Γιορκ tongue Το σήμα τους λοιπόν ήταν άσπρο ρόδο μέσα σε κόκκινο, με στέμμα από πάνω Razz
    Μη νομίζεις, και οι Τυδώρ πολύ μπ@σταρδα πήραν τον θρόνο, παίχτηκε κάτι με ξώγαμα κλπ.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 11:35 pm

    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Δευ Ιουλ 01, 2013 11:37 pm

    ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΣΚΗΝΕΣ
    ΑΧ ΠΑΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ---
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 11:40 pm

    Σπόιλερ:
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Δευ Ιουλ 01, 2013 11:47 pm

    εγώ θέλω να είναι απαγορευμένο ρε, τι θες; tongue
    όχι, κανονικά και η βανότσα ξανθιά ήταν θαρρώ.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Ιουλ 01, 2013 11:56 pm

    το απαγορευμενο καλο, το ινσεστ ομως; tongue εχω μεγαλυτερο αδερφο, γι αυτο δεν θελω να τους σκεφτομαι ετσι...
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Τρι Ιουλ 02, 2013 12:04 am

    Queen in the North έγραψε:το απαγορευμενο καλο, το ινσεστ ομως; tongue εχω μεγαλυτερο αδερφο, γι αυτο δεν θελω να τους σκεφτομαι ετσι...

    ούτε για πλάκα, εγώ μισώ τον δικό μου tongue
    ρε, η λουκρέτσια το εξηγεί, it feels natural and good tongue

    Και στην τελική, άσε με να σε ρωτήσω κάτι. Όταν επιλέγεις μια σειρά, γιατί την επιλέγεις; Γιατί "κάτω από όλες τις δολοπλοκίες και τα φονικά, όλοι μπορούν να συσχετιστούν με τον όρο οικογένεια" ή ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω των δολοπλοκιών και των φονικών;
    στο οποιοδήποτε πρότζεκτ, είτε είναι θέατρο είτε κινηματογράφος είτε τηλεόραση, θέλουμε στην τελική να δούμε το ordinary ή το extraordinary?
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Τρι Ιουλ 02, 2013 12:07 am

    εγω δεν τον μισω παντως τον δικο μου tongue 


    φυσικα και θελουμε κατι διαφορετικο, δεν αντιλεγω.

    αν ηταν οντως αδερφια υπαρχει περιπτωση να ενιωθαν τετοια ελξη μεταξυ τους; εχω την εντυπωση πως οχι. βεβαια ακομα και αν αποδεικνυοταν με καποιον τροπο οτι ηταν αδερφια παλι θα τους σιπαρα. δεν αλλαζει κατι. απλα θελω να πιστευω οτι δεν ειναι Razz 
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Τρι Ιουλ 02, 2013 12:18 am

    μα είναι αδέλφια Razz ιστορικό γεγονός tongue

    Γιατί να μην ένιωθαν; Συμβαίνει γύρω μας, απλά κρύβεται. Η Ήπειρος και η Κρήτη είναι τίγκα στην Μεσογειακή αναιμία, και έχω ακούσει λόγω αυτού... :/

    Κοίτα, και μένα μου φαίνεται η σκέψη άρρωστη, μην τρελαθούμε. Μάλλον δεν την αντιλαμβανόμαστε. Απόψεις είναι όλα. Και ο μανιακός δολοφόνος καταλαβαίνει γιατί σκοτώνει, απλά εμείς δεν το καταλαβαίνουμε Razz
    Υποθέτω πως είναι η Απόλυτη Αγάπη, αυτό που βλέπουμε συχνά να απεικονίζεται στην λογοτεχνία ανά τους αιώνες. Τα πάντα, ερωτική, αδελφική, συζυγική, φιλική, πατρική αγάπη. Αγάπη σε όλα τα επίπεδα. Μερικές φορές σαν ιδέα μου φαίνεται Θείο.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Τρι Ιουλ 02, 2013 12:26 am

    αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι παντρευοντουσαν οι κανανε παιδια αδερφια μεταξυ τους. μπορει να σημαινει οτι δευτερο-τριτα ξαδερφια παντρευοντουσαν. αυτο δεν ειναι τοσο τρομερο οσο δυο αδερφια Razz 

    Το ξερω... το ζηλευω τρομερα αυτο που εχουν μεταξυ τους. Ισως ειναι το τοπ οτπ μου... Αλλα οταν τους βλεπω σαν αντρα και γυναικα οχι σαν αδερφο και αδερφη. Μου φαινεται τρομερα weird οταν τους σκεφτομαι ετσι. Ειδικα τα βραδια whistle διαβαζοντας φικ Καλέ! 
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Τρι Ιουλ 02, 2013 12:39 am

    Queen in the North έγραψε:αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι παντρευοντουσαν οι κανανε παιδια αδερφια μεταξυ τους. μπορει να σημαινει οτι δευτερο-τριτα ξαδερφια παντρευοντουσαν. αυτο δεν ειναι τοσο τρομερο οσο δυο αδερφια Razz 

    Το ξερω... το ζηλευω τρομερα αυτο που εχουν μεταξυ τους. Ισως ειναι το τοπ οτπ μου... Αλλα οταν τους βλεπω σαν αντρα και γυναικα οχι σαν αδερφο και αδερφη. Μου φαινεται τρομερα weird οταν τους σκεφτομαι ετσι. Ειδικα τα βραδια whistle διαβαζοντας φικ Καλέ! 

    α) μα δεν παντρεύονται, απλά κάνουν σεξ Razz το να παντρευτείς είναι παράνομο Razz
    β) εμένα να δεις. μπορείς να το πιστέψεις πως έχει ξεπεράσει το σέρσεϊ/τζέιμι μου; μάλλον γιατί τους έχουμε δει ως μεγάλους, και διαβάζοντας ασόιαφ βλέπω πως (αν κάποτε σκέφτονταν με τον ίδιο τρόπο και αγαπούσαν ο ένας τον άλλον με τον ίδιο τρόπο) τώρα αυτό δεν ισχύει. Ενώ με τσέζαρε/λουκρέτσια, τους βλέπουμε να εξελίσσονται και συγχαρητήρια στον νιλ τζόρνταν που είχε την ιδέα αυτής της συγκεκριμένης απεικόνισης. τους έδωσε σκηνοθετική οδηγία "δεν θέλω να παίξετε σεξουαλική ένταση" και σε μια συνέντευξη ειπώθηκαν αυτά:
    "Basically there was, if you read the history, you find these two, this brother and sister, were utterly fascinated by each other and they regarded each as the ideal spouse. So they got through many relationships, but they never find one that satisfies them as much as the brother and sister do. It’s not a story about incest, but it’s a story about two people who are absolutely enraptured with each other.”
    Neil Jordan, creator of The Borgias

    "Cesare was to be the evil genius of Lucrezia’s life: their love and loyalty to one another were such that he, like his father, would be accused of incest with her; even that his obsessive love for her led him to murder. [...] Incestuous or not, there is no doubt that Cesare and Lucrezia loved each other above anyone else and remained loyal to each other to the end."
    Lucrezia Borgia, Sarah Bradford

    Ενώ ο Τζέιμι και η Σέρσει... δεν ξέρουμε τι έγινε. Απλά άρχισαν να κάνουν σεξ, κατάλαβες; Δεν γνωρίζουμε πως αγαπήθηκαν, ακόμα καλά καλά δεν ξέρουμε τι είδους αγάπη, μπορούμε να κάνουμε μόνο σπέκιουλέισον. Καλά, το ίδιο και με τους Βοργίες, αλλά η απεικόνισή τους μου αρέσει περισσότερο. Ωστόσο έχουν και οι 2 κάτι κοινό. Στράφηκαν ο ένας στον άλλο από μοναξιά. Όντας ισχυρές οικογένειες, δεν μπορούσαν να προστατευτούν από τους εχθρούς τους και δεν ήξεραν ποιον να εμπιστευθούν. Κυρίως οι Βοργίες, οι Λάννιστερς... μόνοι στο κάστρο, ποιος ξέρει Razz
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Τρι Ιουλ 02, 2013 12:48 am

    Βασικα η σχεση Σερσι/Τζειμι ειναι διαφορετικη απο Λουκρετζια/Τσεζαρε. Οι πρωτοι πιστευω αγαπιοντουσαν σαν αδερφια και απλως την εβρισκαν κανοντας σεξ, οι δευτεροι ανεπτυξαν με τα χρονια μια βαθια αγαπη. Προσπαθησαν να αγαπησουν αλλους να μεινουν μακρια ο ενας απο τον αλλο αλλα τελικα δεν τα καταφεραν...

    Βασικα εχεις αρχισει να με πειθεις με αυτα τα αποσπασματα απο ιστορια βιβλια και του σεναριογραφου.

    Ερωτηση: υπαρχει καμια υποθεση οτι καποιο παιδι της λουκρετζια μπορει να ηταν δικο του; Επισης το ινσεστ μεταξυ Λουκρετζια και Ροντριγκο είχε οντως βασεις ή ηταν απλα φημες και κακα κουτσομπολια;
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Τρι Ιουλ 02, 2013 1:05 am

    http://25.media.tumblr.com/561f650727a3b407e26d8f523611b91b/tumblr_mocj5t8sAN1r4xxvno1_500.png
    ΜΛΚΑ ΔΑΚΡΥΣΑ

    Queen in the North έγραψε:Βασικα η σχεση Σερσι/Τζειμι ειναι διαφορετικη απο Λουκρετζια/Τσεζαρε. Οι πρωτοι πιστευω αγαπιοντουσαν σαν αδερφια και απλως την εβρισκαν κανοντας σεξ, οι δευτεροι ανεπτυξαν με τα χρονια μια βαθια αγαπη. Προσπαθησαν να αγαπησουν αλλους να μεινουν μακρια ο ενας απο τον αλλο αλλα τελικα δεν τα καταφεραν...

    Βασικα εχεις αρχισει να με πειθεις με αυτα τα αποσπασματα απο ιστορια βιβλια και του σεναριογραφου.

    Ερωτηση: υπαρχει καμια υποθεση οτι καποιο παιδι της λουκρετζια μπορει να ηταν δικο του; Επισης το ινσεστ μεταξυ Λουκρετζια και Ροντριγκο είχε οντως βασεις ή ηταν απλα φημες και κακα κουτσομπολια;

    α) Θα σου πω τι παίζει. Και στις δύο σχέσεις, υπάρχει έρωτας. Νομίζω πως ο έρωτας πάει να πει "μου δημιουργείς εικόνες στο κεφάλι, διαγείρεις την φαντασία μου". Απλά στην τελική, στην σχέση Σέρσεϊ/Τζέιμι ο ένας δεν ήταν αυτό που ήθελε ο άλλος να είναι. Δηλαδή ανακάλυψαν πως η πραγματικότητα μεταξύ τους ήταν διαφορετική από αυτό που είχαν στο μυαλό τους. Στους Βοργίες δεν συμβαίνει αυτό. Ο ένας είναι αυτό που φαντάζεται ο άλλος. Ίσως επειδή πράγματι είναι, ίσως επειδή η σχέση τους έχει μόλις αρχίσει να μπαίνει στα βαθιά των βοργίων, δηλαδή να έχει αρχίσει να βρωμίζει από τις πράξεις τους. Δεν ξέρω.

    β)Πάντως, παρατήρησε δύο πράγματα. Στους Βοργίες (το χεις δει όλο; θα βάλω σε σπόιλερ την τελευταία σκηνή/φινάλε) η οικογένεια αυτή τελικά, το όνομα, είναι πάρα πολλά πράγματα. Είναι full time job το να είσαι βοργίας, και τελικά οι ίδιοι οι χαρακτήρες, μέχρι και η αθώα λουκρέτσια αναλώνεται περισσότερο από το όνομά της, μέχρι να βρωμίσει η ίδια.
    σπόιλερ 3χ10:
    Και το δεύτερο που πρέπει να παρατηρήσεις, στο τέλος, στην τελευταία σκηνή.
    Σπόιλερ:

    όσο για την ερώτησή σου. παίζει να ήταν δικό του, παίζει να είχε παρτίδες σεξουαλικές και με τον πατέρα της. φήμες και κακά κουτσομπολιά; Razz εμ κάπου θα βασίζονται και οι φήμες Razz
    κοίτα, κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι συνέβη. μπορεί να ήταν τόσο έκλυτοι όσο στο κόμικ του μάναρα, που το διάβασα και ήταν μπλιαχ Razz αλλά όταν απεικονίζουν έναν έρωτα τόσο μεγάλο με τέτοιο τρόπο... ε, τους αγαπάς.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Queen in the North Τρι Ιουλ 02, 2013 1:17 am

    ax και στην δικη μου καρδια θα εχει μια ξεχωριστη θεση Crying or Very sad I love you 
    δωσε μου σε παρακαλω και το ποστ για να το reblogαρω


    Παρα πολυ μου αρεσει οπως τα λες...
    Σπόιλερ:


    Το θελω πολυ να ειχαν παιδι μαζι. Ειδικα αν το μεγαλωνε η Λουκρετζια και ηταν αγορι... Crying or Very sad 
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    The Borgias - TV Series (2011) - Σελίδα 2 Empty Απ: The Borgias - TV Series (2011)

    Δημοσίευση από Nïx Τρι Ιουλ 02, 2013 1:25 am

    http://fuckyeahcesarelucrezia.tumblr.com/post/52888102799/francoisarnaudpagangod-what-a-man
    Πάρε και αγάπα με λίγο, ναι;

    Θα ακουστεί πολύ κάπως, αλλά με βοήθησε πολύ αυτό που σπουδάζω, να καταλάβω και να κρίνω καλύτερα Razz
    Και να ξέρεις, πάντα, οι σωστοί ηθοποιοί τα δείχνουν όλα. Είναι καθαρός φόβος, ή μπέρδεμα, ή καχυποψία.

    για το σπόιλερ σου:
    Σπόιλερ:

    δεν ξέρω αν θα ήθελα να έχουν παιδιά. αλλά αν ναι, να το ξέρει μόνο η λουκρέτσια και ο τσέζαρε να υποψιάζεται (πάντα για την σειρά, όχι για το ιστορικό γεγονός). ή να μην είχαν κανέναν ανάμεσά τους. αχ δεν ξέρω, και τα 2 μου αρέσουν.

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 5:28 pm