A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+4
Queen Khalesi
Queen in the North
Cat Of The Canals
Leonette Fossoway
8 απαντήσεις

    Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Κυρ Μάης 18, 2014 1:09 am

    ^Eδώ ερχόμαστε να σχολιάσουμε, έχουμε δουλειές, αν θέλετε να επικοινωνήσετε με το αναγνωστικό κοινό παρακαλώ στείλτε πμ, ή sms, γεια σας,  tongue
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Μάης 18, 2014 1:26 am

    ε άμα δεν την βρίσκεις πουθενά και ξαφνικά σκάει μύτη στα σχόλια tongue
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Κυρ Μάης 18, 2014 1:27 am

    ^Άμα σχολίαζες κι εσύ που και που, ίσως και να την πετύχαινες.  Razz 
    Αλλά αυτό είναι πονεμένο θέμα, δν συνεχίζω,  Razz 
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Μάης 18, 2014 2:27 am

    ρε κούκλα μου. θες να το ξεπετάξω και να μην το απολαύσω; όχι. οπότε υπομονή, τέλος ιούνη το ξεκινώ Razz
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Κυρ Μάης 18, 2014 2:37 am

    ^Οκ, ...  Razz 
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Μάης 19, 2014 7:39 pm

    Μερλενα!!  Aγαπω!!! I love you 
    Mου αρεσε το ξορκι προστασιας του Μερλιν, η μελωδια της προσευχης και τα λογια του στο τελος.
    Δε θα σου πω ομως ψεματα με χαλαει λιγο που τους κανεις ολους Χριστιανους.
    Και πες οκ τα κοριτσια, αν και μαγισσες, προερχονται απ το μελλον. Αν και ψιλοδιαφωνω και μ αυτο αλλα ετσι το ηθελες εξαρχης οποτε παω πασο.
    Ποτε ομως δε θα φανταζομουν τον Μερλιν να προσευχεται στον δικο μας Θεο. Ετσι δηλαδη καταλαβα, οτι προσευχοταν στο Θεο, διορθωσε με αν κανω λαθος. Ειναι δρυιδης μαγος, αν δεν πιστευει αυτος στην κελτικη μυθολογια-θρησκεια τοτε ποιος;  thinking


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Cat Of The Canals στις Δευ Μάης 19, 2014 10:25 pm, 1 φορά
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Μάης 19, 2014 7:57 pm

    ^To περίμενα κι αυτό, ότι θα χαλαστείτε σχεδόν όλοι σας όταν διαπιστώσετε ότι όλοι σχεδόν είναι
    Χριστιανοί, αλλά το θέμα είναι ότι δεν το'χω με τις άλλες θρησκείες , (βλ. ας πούμε Game of thrones) που είναι τίνγκα στις θεότητες εκεί μέσα, οπότε δεν μπορώ να δημιουργήσω δικές μου εδώ, ούτε μπορώ να κάνω αντιγραφή, δεν θα μου άρεσε. Η αλήθεια είναι πως ναι , είναι όλοι χριστιανοί, ακόμα κι ο Άγκραβέιν πιο πάνω που κάνει αναφορά στο Godswood (αντιγραφή) ακόμα κι εκείνος, όπως κι ο Μέρλιν φυσικά (ο οποίος μπορεί να έχει γνώση κι άλλων θεοτήτων αλλά μόνο τον έναν και μοναδικό Θεό υπηρετεί) Υπάρχουν όμως κι άλλοι χαρακτήρες του φικ αγαπητή μου που δεν πιστεύουν στο Θεό και δεν θα τους ακούσεις ποτέ να προσεύχονται σε εκείνον, χαρακτήρες που διψάνε για δύναμη και εξουσία, όπως η Μοργκάνα Λε Φέυ, ο Μόντρεντ, ο Μάλαγκαντ, ο Ζάκαρι... Αλλά αυτά τα δούμε πολύ παρακάτω, ακόμα βιάζεσαι, και το καταλαβαίνω αυτό κι εγώ βιάζομαι - κι όπως είναι φυσικό και το'χω ξαναπεί, θα μας χαλάνε πολλά πράγματα.  Razz  Razz
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Μάης 19, 2014 10:24 pm

    Ο Αγκραβειν δε με ενοχλει γιατι δεν ειναι μαγος. Αλλα στον Μερλιν απο τη στιγμη που δε ξερεις πολλα για τις αλλες θρησκειες, θα μπορουσες να μην αναφερθεις καθολου στα θρησκευτικα πιστευω του. Η να αναφερθεις σ αυτα χωρις να δωσεις πολλες πληροφοριες. Δηλαδη να μην μας ειναι τοσο προφανες σε τι προσευχεται. Δικο σου ειναι οτι θες κανεις, μπορεις να κανεις τετοια κολπα. Θα το θεωρουσα προτιμοτερο ετσι.
    Αν και ολο και κατι θα εχεις ακουσει για τη θρησκευτικη τους κουλτουρα απο τη σειρα. Δε σου ειπα να φτιαξεις δικια σου θρησκεια απλα να γραψεις κατι που να ταιριαζει με τον μυθο. Εγω παντως αν εγραφα φικ θα το χρησιμοποιουσα σαν αφορμη για να το ψαξω λιγο, να μαθω και κατι για εκεινη την εποχη, να κανω μια ερευνα ρε παιδι μου. Εχει ενδιαφερον πιστευω.  thinking 

    Υπάρχουν όμως κι άλλοι χαρακτήρες του φικ αγαπητή μου που δεν πιστεύουν στο Θεό και δεν θα τους ακούσεις ποτέ να προσεύχονται σε εκείνον, χαρακτήρες που διψάνε για δύναμη και εξουσία, όπως η Μοργκάνα Λε Φέυ, ο Μόντρεντ, ο Μάλαγκαντ, ο Ζάκαρι... Αλλά αυτά τα δούμε πολύ παρακάτω, ακόμα βιάζεσαι, και το καταλαβαίνω αυτό κι εγώ βιάζομαι - κι όπως είναι φυσικό και το'χω ξαναπεί, θα μας χαλάνε πολλά πράγματα.   Razz   Razz 

    Ε αυτο ειναι προφανες πιστευω. Αυτο ελειπε να εκανες και τη Μοργκανα η τους αλλους που ειπες χριστιανους.
    Και βασικα μονο εσυ βιαζεσαι δεν ειπα κατι πριν για τα παρακατω.  Razz
    Νταξει γι αυτο ειναι τα σχολια για να λεμε οσα μας ξενιζουν η μας κανουν εντυπωση.
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Μάης 19, 2014 11:01 pm

    ^Για να είμαι ειλικρινής σε αυτό το σημείο ήθελα τον Μέρλιν να αφέρεται η προσευχή του στο Θεό, με αφορμή και το τελευταίο βιβλίο που μου δάνεισε η αδελφή και με το οποίο ξετρελέθηκα, εμ πήρα και επιρροές κι από εκεί. Η αλήθεια είναι πως αυτά θέλουν ψάξιμο, αλλά εγώ δεν είχα διάθεση τόσο πολύ να κάνω περαιτέρω έρευνα όσον αφορά τις θεότητες, ήθελα αυτή η σκηνή να αναφέρεται στο Θεό, έτσι την είχα στο μυαλό μου, οπότε το έβαλα έτσι, 
    Σαφώς κι οι χαρακτήρες που ανέφερα δεν θα είναι Χριστιανοί, και προφανώς γι αυτό και υπάρχουν τα σχόλια, για να λέμε ακόμα κι αυτά που δεν μας αρέσουν όπως γίνεται και σε μία σειρά έτσι κι εδώ.  winking 
    Παρεπιπτόντως τώρα που το θυμήθηκα στις Μαγευτικές στα πρώτα επ. η Πάιπερ προσπαθεί να μπει μέσα στην εκκλησία αλλά λόγω μιας βροχής -κεραυνού που προμυνείεται όταν πλέον είναι ήδη μάγισσα και επειδή φοβάται κιόλας κάνει πίσω, αλλά 3 χρόνια μετά βλέποντας τον θάνατο της Πρου να τελείται σε εκκλησία, σύμφωνα όμως με τις παραδόσεις των μαγισσών; (Δεν μας το διευκρινίζει και πολύ εκείνο το σημείο) φαίνεται πως έχει ξεπεραστεί το θέμα. Κάτι τέτοιο συμβαίνει κι εδώ με τα κορίτσια απ'το μέλλον, πιστεύουν μεν αλλά δεν είναι τακτικοί θαμώνες της εκκλησίας δε. Razz
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Μάης 19, 2014 11:25 pm

    Nαι οι μαγευτικες εμπαιναν κανονικα σε εκκλησια. Ακομα και οι δαιμονες εμπαιναν βασικα. Απλα οι τελετες τους αν και γινονταν σε εκκλησιες δεν ηταν καθαρα χριστιανικες. Ειχαν επιρροες απο τη wicca δηλαδη τη παγανιστικη θρησκεια. Ουτε τις εδειχνε να προσευχονται στο Θεο. Απ οτι θυμαμαι, δεν ειμαι σιγουρη γι αυτο.  thinking 
    Ηταν καλοι ανθρωποι, μαγισσες για την ακριβεια, αλλα το θεμα της θρησκειας τους ηταν ασαφες. Αυτο μπορεις να κανεις κι εσυ, να το αφησεις λιγο πιο ελευθερο.
    Καταλαβαινω οτι μερικα σημεια θες να τα τονισεις, τη προσευχη του Μερλιν πχ αλλα σκεψου λιγο τη γενικοτερη εικονα του φικ και οτι πρεπει να δενει καπως με τον μυθο. Οι δρυιδες οπως και να το κανουμε δεν ηταν χριστιανοι. Σε ολους τους αλλους οκ δε δινουμε και πολυ σημασια.
    Δεν εχω να πω κατι αλλο, κατα τ αλλα μου αρεσε πολυ η σχεση του Μερλιν και της Ελενας σ αυτο το κεφαλαιο.
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Μάης 19, 2014 11:42 pm

    ^Όπως ανέφερα κι στο skype(παρεπιπτόντως ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις) το συγκεκριμένο κεφ. το αισθανόμουν έτσι πως έπρεπε να βγει, επειδή το ήθελα και όντως έτσι βγήκε.Aυτό που έγραψα τώρα ίσως να μην επαναληφθεί καν παρακάτω ύστερα απ'το σχόλιο σου Μαράκι, δλδ παρακάτω θα το δούμε πιο ελεύθερο, απλά αυτό το κομμάτι δεν με πειράζει γιατί έτσι ήθελα να μου βγει Αλλά συμφωνώ πως παρακάτω δεν θα γίνει περαιτέρω λόγος, και θα είναι πιο ελεύθερο. Βεβαίως κι ίσως (σύμφωνα με την ιδέα που έριξες) να αναφερθεί αυτό περί των κοριτσιών, αλλά όσον αφορά τον Χριστιανισμό - κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την μαγεία ή τον Μέρλιν - λόγος δεν θα γίνει. 
    Και βεβαίως μην ξεχνάμε τους villains.  Razz
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Arianne Martell Τρι Μάης 20, 2014 12:49 am

    Nïx έγραψε:
    Arianne Martell έγραψε:Διάβασα όλη την πρώτη σελίδα,μέχρι εκεί που τα κανόνισαν να πάνε να βρουν τους ιππότες.Πολύ ωραίο το tribute στους πεσόντες και γενικά τα κομμάτια.Εν τω μεταξύ,εμένα πλέον με ελκύουν όλες.Η καθεμιά κουβαλά την δικιά της τρέλα.Αγαπημένο otp είναι Μέρλιν-Ελένα.Οι παραλληλισμοί με Φοίβη -Κόουλ απλά με πέθαναν.Τους αγαπούσα Crying or Very sad 
    Τα σημεία που με έκαναν να λιώσω είναι ο καπηλιο-καβγάς της Μόργκαν(Τόλμησε να απλώσεις τα κουλά σου πάνω μου και θα σου βγάλω τα μάτια και θα στα δώσω να τα φας" και "ωραία γεύση,τι μάρκα είναι?" tehe ) καθώς και τα αλλεπάλληλα "σκάσε Μέρλιν" της Ελένα. Awesome 


    Δε μ'αρέσει καθόλου ο Πέρσιβαλ με την Μόργκαν σαν ζευγάρι,πέρα ότι είναι τελείως αταίριαστοι θεωρώ ότι θα πρέπει να κρατήσεις την Μόργκαν αφοσιωμένη στον Γκάβιν/Γκαουέην.Θα είναι πιο λυρικό.Μη βιάζεσαι να κάνεις ρομάντζο για το ρομάντζο.Άσε οι σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων σου να έχουν ένα κάποιο βάθος  και να φαίνονται πιο αβίαστες και φυσικές.Επίσης θεωρώ ότι ο χαρακτήρας της Άννα πρέπει να ένα λίγο πιο μεγάλο βάθος.Το ότι είναι ευαίσθητη ή ευγενική,δε πα να πει ότι δεν έχει νεύρα ή ότι δε μπορεί να γίνει ζόρικη.Μην την κάνεις τελείως το γλυκό,βαρετό,άκακο κορίτσι.Αυτή είναι η γνώμη μου εμένα.Πάντως μ' 'άρεσε πολύ ο διαχωρισμός των δυνάμεων και ο Αγκραβέην φαίνεται πολλά υποσχόμενος χαρακτήρας.Ανυπομονώ για το παρακάτω hug 

    Άσχετη ερώτηση-σπόιλερ:Η Γκουέν στον Μέρλιν πέθανε στη γέννα? Surprised


    MΩΡΗ ΝΤΟΥΛΑ. ΠΕΣ ΕΝΑ ΓΕΙΑ
    Σας ξέρω Μανδάμ? blase 
    Γειά σου κοπέλα μου!Τι μυστήριο όνομα είναι αυτό και από που?  hurray 

    Α,οκ για τον Λάινελ/Λεόν και την Γκουέν.
    Ναι ρε,για τον Κάι τις εικόνες του εννοώVery Happy
    Όσον αφορά το μέιλ με τις κομμένες που μου στειλες θέλω να σε συγχαρώ πολύ θερμά.Ήταν φανταστικό.Βρίσκω ότι πέρα του ότι έχει ωριμάσει εντυπωσιακά η γραφή σου,μπορείς και να συνδυάζεις χωρο-χρόνο,δράσεις και αντιδράσεις χαρακτήρων πολύ επιτυχυμένα και να βγάζεις ένταση.π.χ εγώ που αρχικά ήμουν αντίθετη με το ζευγάρι Πέρσιβαλ-Μόργκαν τώρα που έμαθα για τον φίλο της που αγαπούσε στο σχολείο,πριν τον Γκάβιν,θεωρώ ότι το έδαφος προσφέρεται για τράιανγκλ και ότι το πάσαρες πολύ ωραία.Εδώ μου άλλαξες εμένα γνώμη που ξέρεις τι δύσκολη που είμαι.Τι να σου πω κούκλα μου.Φτου σου Judge Claude Frollo Επίσης,φανταστικό στήσιμο σκηνικού και στις δύο σκηνές με τα δύο ζευγάρια,συν φανταστική επιλογή κομματιών.
    Όσον αφορά το μέλλον του χαρακτήρα των χαρακτήρων με έχει ευχαριστήσει τόσο πολύ η κριτική σου που πλέον σε εμπιστεύομαι απόλυτα και το μόνο που έχω να δηλώσω είναι ότι ανυπομονώ για την συνέχεια.
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Μάης 20, 2014 1:04 am

    ^Α οκ επιβεβαιώθηκε λοιπόν, και δόθηκε το πόρισμα για τον Κάι, είναι τέλειος! I love you 
    Με το τράιαγκλ που αναφέρεις νομίζω κάνεις λόγο για το τρίγωνο έτσι? 
    φανταστικό στήσιμο σκηνικού και στις δύο σκηνές με τα δύο ζευγάρια,
    ^Εδώ σε έχασα λίγο, ένα ήταν το ζευγάρι, σε δυο μέρη νομίζω, σκηνές,  Razz 
    Για όλα τα άλλα σε ευχαριστώ παιδί μου/μανάρι μου, με συγκινείς, δεν ξέρω τι γίνεται με γραφή, έκφραση αλλά κάθε φορά προσπαθώ να μου βγαίνει το καλύτερο. Επίσης έχω μπει για τα καλά στο νόημα αυτής της ιστορίας, έχω πωρωθεί τόσο πολύ που είναι σαν να ζω τη κάθε σκηνή που γράφω.
    Ε άμα κατάφερα να σου αλλάξω και γνώμη τι άλλο θέλω, Και πάλι σε ευχαριστώ κουκλίτσα μου.  blow kiss hug sweet 
    Σε καθησύχασα και για τους χαρακτήρες η σκρόφα? Πως το κατάφερα αυτό?  Shocked Surprised Οκ και πάλι θενκς για τα σπέσιαλ σχόλια σου και να ενημερώσω πως η επόμενη σκηνή θα ανέβει στο ΠΣΚ,
    και πάλι ευχαριστώ το συγγραφικό μου κοινό, να'στε καλά!  Crying or Very sad winking Very Happy blow kiss 
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Arianne Martell Τρι Μάης 20, 2014 1:12 am

    Εννοώ και το Μερλένα ρε Μόγλη Razz 

    Οι γενική περιγραφή πήγαινε και για τα δύο κομμάτια που απεικονίζουν αυτό τον μεγάλο έρωτα αυτών των αταίριαστων ζευγαριών.Κι αφού η Μανδάμ θέλει και ξεχωριστό σχόλιο στο Μερλένα θα το έχει.
    Μ' άρεσε πολύ η εκτέλεση του ξορκιού προστασίας και να αλαμπουρνέζικα που της έλεγε στο τέλος.
    Έχεις διαβάσει την τετραλογία της Κληρονομιάς?Μοιάζουν πάρα πολύ μ' αυτά που έλεγαν εκεί,στην -και καλά- γλώσσα των ξωτικώνRazz
    Και λάτρεψα λάτρεψα το ότι έβαλες το forbidden  love για θέμα<3

    Eπίσης,κατάλαβα και από αυτά που έχω δει από την σειρά,ότι ο Μέρλιν παρότι μάγος έχει ανατραφεί σαν Χριστιανός και ότι η έλλειψη προσκόλλησης σε κάποια παγανιστική θρησκεία δεν εμποδίζει τις δυνάμεις του από το να εκδηλωθούν.Έτσι,δε μου φάνηκε περίεργο ότι η επίκληση στο ξόρκι του απευθυνόταν στον Χριστιανικό Θεό.

    Και ναι με το τράιανγκλ εννοώ τρίγωνο Awesome
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Μάης 20, 2014 1:24 am

    ^Οκ είμαι Μόγλης το ξέρω, ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνηση,  Facepalm Razz 
    Πάλι καλά που ξεκαθαρίστηκε το θέμα.  Razz 

    Ε καλά δεν βάλαμε το μαχαίρι στο λαιμό, πείτε ότι θέλετε  Razz Τα αλαμπουρνέζικα που της έλεγε στο τέλος είναι η αρχαία γλώσσα του Παολίνι κι έχω διαβάσει μόνο τα δυο πρώτα βιβλία, της Κληρονομιάς, τον Έραγκον και τον Πρωτότοκο. Κι εγώ λάτρεψα αυτό το soundtrack και να είσαι σίγουρη θα βάλω κι άλλα από εκεί στο φικ.  I love you 

    Ο καθένας τελικά το βλέπει απ'την δική του οπτική γωνία, κι εγώ αυτό πρόσεξα στη σειρά αλλά κι στο βιβλίο που μου έδωσε η Γιάννα "Βασιλιάς Αρθούρος" οπότε και δεν πείραξε να το βάλω έτσι, ίσα ίσα μου άρεσε κάπως, Βέβαια ο καθένας το βλέπει όπως είπα από διαφορετική σκοπιά και μπορεί να μην του αρέσει αλλά it's ok! όπως αισθάνεται ο καθένας.  winking 
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Arianne Martell Τρι Μάης 20, 2014 1:28 am

    Και γω έχω διαβάσει το βιβλίο της Γιάννας και τολμώ να πω ότι συμφωνώ.
    Το φανταζόμουν ότι τα αλαμπουρνέζικα ήταν από τον Παολίνι.Τα χω διαβάσει και χω.
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Μάης 25, 2014 2:36 am

    Aγαπω Σερ Και.  I love you  I love you 
    Θα μ αρεσε να τον δω μαζι με τη Τζενιφερ αλλα χλωμο το βλεπω. Εγω παντως το λεω μ αρεσουν. Razz 
    Μου αρεσε επισης πολυ που η Τζειν εδειξε ενδιαφερον για το μωρο. Και το ονειρο - εφιαλτης. Μου αρεσε σαν ιδεα. Δεν το περιμενα καθολου να αναφερθεις στον διαδοχο. Μα ολα να τα χεις σκεφτει πια;  Awesome
    Ενταξει γελασα στο τελος με το κωμικοτραγικο.  Καλέ!  lol
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Κυρ Μάης 25, 2014 2:43 am

    ^Κι εμένα μ'αρέσουν μωρέ, και να υπενθυμίσω σε αυτό το σημείο πως τον Σερ Κάι θα τον έχουμε κοντά μας και μετά την διάσωση, χοχοχοχο  lol όχι που θα ξεμπλέξουμε τόσο εύκολα απ'την κορμοστασιά του, είναι χάρμα οφθαλμών το παιδί  lol 
    όπως αναφέρει κι ο μάναρος, είναι απολύτως φυσικό λόγω του ότι η Τζέιν είναι απόγονος οπότε φυσικό να έχει και τα ανάλογα όνειρα, Είναι δυνατόν να μην αναφερθούμε στον μικρό;! Σε παρακαλώ, εδώ προβλέπεται να κάνει κι εμφάνιση  Razz 
    Ω περίμενε να δεις τι γίνεται στην επόμενη σκηνή  lol 
    Αυτός ο Σερ Λεόν μωρέ παιδάκι μου, δεν κρατιέται, δεν κρατιέται  Razz 
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Μάης 25, 2014 2:48 am

    Ω θα περιμενω με ανυπομονησια.  tongue
    Ο Σερ Λεον επαθε ενα μικρο σοκ με το Μερλενα;
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Κυρ Μάης 25, 2014 2:53 am

    ^Μόνο απογοητεύτηκε, κόντεψε να ορμήσει ξανά, Μερλένα δεν θα πει τίποτα,  Razz 
    Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Asshai

    Armory
    : Lannister Lannister

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Lady Melisandre Τρι Μάης 27, 2014 1:55 am

    Αφού είχαμε τελειώσει με την ενδυματολογία μου -> "ενδυμασία μου" ίσως να ήταν σωστότερο tongue
    Το τραγούδι στην προσευχή I love youΤι μας έχει κάνει αυτό το Tsubasa Razz
    Οι Μερλένα αλλά και Κάι/Τζέιν ντάξει τα σπάνε Razz Τον καημένο τον Κάι, τον αιφνιδίασε lol
    "σφάζονταν στον μανδύα της", πεθαίνω lol
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Μάης 27, 2014 2:32 am

    ^Και η τελευταία σκηνή έχει κάποια λάθη αλλά αυτή τη στιγμή αδυνατώ, όχι ορθογραφικά,
    εκφραστικά ίσως, δυο τρία εντόπισα αλλά οκ, πάντως ευχαριστώ βρε.Razz 
    Ω ναι όταν άκουσα αυτό το τραγούδι, λέω εδώ είμαστε, Άσε έχει ωραίες μουσικές...I love you 
    Οι Μερλένα ω ναι, οι άλλοι δυο είναι για γέλια, είδες τι σου κάνει το πρότζεκτ  Razz 
    Ναι ρε , που άλλου να σφαχτούν, δεν φοράει ποδιά  Razz 

    Καλώς όρισες αδελφή!  winking Very Happy 
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Τρι Ιουν 03, 2014 1:04 am

    Καλε τρομαξα με τον Σερ Λαιονελ. Λεω που τον εστειλε τωρα;  lol 
    Εχασε βεβαια τον αποχαιρετισμο αλλα ευτυχως ειναι καλα.  
    Σ αυτο το σημειο θελω κι εγω να επισημανω τη σωματικη δυναμη του Περσιβαλ.  tongue  
    Ωραια τα γκιφακια με τα κοριτσια. Και με τα ξορκια καλα τα πηγες. Ωραια βγηκαν!!
    Στο τελος εμειναν ολοι λιγο αφωνοι... αντε να δουμε τι θα γινει.
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Ηλικία : 34
    Τόπος : Storm's End

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Ιουν 03, 2014 2:16 am

    ^Πίσω στον κοιτώνα των ιπποτών, εκεί όπου ανήκει να κάνει νανάκια, Δεν είμαστε για αίματα τώρα,
    λίγο πριν το ταξίδι.
    Τι να επισημάνεις κι εσύ, Χωρίο που φαίνεται Κολαούζο δεν θέλει  tongue 
    Η μετάφραση των ξορκιών είναι μια ευγενική χορηγία δική μου (αυτοσχεδίασα λίγο) αλλά και της προσπάθειας εκείνων που έχουν μεταφράσει τα επ. των Μαγευτικών.
    Μόνο άφωνοι, αλλά δεν ξέρω αν πρόλαβαν να μείνουν με το σαγόνι στο πάτωμα γιατί έπρεπε
    να μαζέψουν τον Μέρλιν, Ούυυ έχει να γίνει, ανυπομονώ για το επόμενο,
    Αλλά πλέον η επεξεργασία των κεφ. έχει γίνει άκρως κουραστική και θέλει ιδιαίτερη προσοχή,
    αλλά δεν βαριέσαι.  Razz
    Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Asshai

    Armory
    : Lannister Lannister

    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 15 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

    Δημοσίευση από Lady Melisandre Τρι Ιουν 03, 2014 11:22 pm

    Ωραία η φάση με την εξαφάνιση lol 
    Το τέλος με τα πλάσματα πολύ με άρεσε, ήταν και ταιριαστά με τις κοπέλες σαν χαρακτήρες αν και στην Ελένα θα ήθελα να δω κενταυρίνα θηλυκή tongue 
    Ο καημένος ο Μέρλιν φαντάζομαι σοκ Razz

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 1:02 pm