A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+3
Nïx
Queen in the North
Prince of Dragonstone
7 απαντήσεις

    Ομοφυλοφιλία

    Prince of Dragonstone
    Prince of Dragonstone
    Μέιστερ
    Μέιστερ


    Αριθμός μηνυμάτων : 1044
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Παντού και πουθενά...

    Armory
    : Targaryen Targaryen

    Ομοφυλοφιλία  Empty Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Prince of Dragonstone Σαβ Αυγ 10, 2013 7:02 pm

    Λοιπόν παιδιά, το τόπικ αυτό είναι λίγο πιο σοβαρό από τα υπόλοιπα, καθώς θίγει ένα μείζον ζήτημα της σημερινής κοινωνίας! Ποια είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;;; Πως αντιμετωπίζετε εσείς τους ομοφυλόφιλους και πια η γνώμη σας για εκείνους;; Από πολλούς χαρακτηρίζεται ως 'νόσος', από άλλους απελευθέρωση΄,ενώ έχει χρησιμοποιηθεί και ως διαφήμιση.Πόσο σημαντική θεωρείτε ότι είναι η σεξουαλική μας ταυτότητα;Είναι ένα ευαίσθητο θέμα,οπότε θα σας παρακαλέσω:
    1ον να μην βρίσετε 
    2ον να μην εξελιχθεί η συζήτηση αυτη σε προσωπική αντιπαράθεση.Αν δω κάτι τέτοιο παρακαλώ οι συντονιστές και οι διαχειριστές να αναλάβουν δράση πράττοντας ανάλογα.Smile  (Στο σπόιλερ παραθέτεται η δικιά μου άποψη πάνω στο θέμα)

    My opinion:


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Φεγγαρογητεμένος στις Κυρ Αυγ 11, 2013 10:29 am, 1 φορά
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 2:58 am

    my opinion θες να πεις, ετσι δεν ειναι; option σημαινει "επιλογη", οχι "γνωμη"


    Τελειο θεμα, btw.

    Τυχαινει και ειμαι... πως να το πω; Θρησκα. Μεγαλωσα πηγαινοντας καθε Κυριακη στην Εκκλησια. Μεχρι και πριν μερικα χρονια θεωρουσα οτι το να εισαι γκει ειναι κατι κακο. Τι αλλαξε;

    Διαβαζα ενα φανφικ (The Education of Preffessor Cullen). Ειναι AU του Λυκοφως. Ο Τζασπερ σε αυτην την αλλη διασταση ειναι ενας αμφιφυλοφιλος αντρας. Οταν αποκαλυπτεται στους φιλους του (Εντουαρντ και Εμμεττ) αυτοι τον ρωτανε αν και καλα νιωθει ελξη γι' αυτους. Και τους λεει κατι σε στυλ "ιιου, φυσικα και οχι". Επειτα τους εξηγει οτι δεν εχει να κανει με το φυλο για αυτον. Εχει να κανει με τον ανθρωπο. Ειχε κανει σχεσεις (σοβαρες και μη) με αντρες αλλα και με γυναικες. Τελικα κατα την διαρκεια της ιστοριας και απο την στιγμη που ειναι canon βρισκει και ερωτευεται την Αλις.

    Ολο αυτο με εκανε να αναθεωρησω. Στο μονο που διαφερει ενα ζευγαρι μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου με ενα ζευγαρι μεταξυ ατομων διαφορετικου φυλου ειναι το τι κανουν στο κρεβατι τους. Θα δουν ταινια, θα πανε για καφε, θα πανε στις δουλειες τους, θα κοιμηθουν, θα διασκεδασουν, θα πανε στο σπιτι φιλων (...). Ολα αυτα ισχυουν και για τους δυο τυπους ζευγαριων.

    Και καπου εδω ενωσα τις ιδεες μου με τις θρησκευτικες μου αντιληψεις και εβγαλα καποια συμπερασματα και πορισματα. Συμφωνα με την εκκλησια και τον Θεο πρεπει να τους αγαπαμε ολους γιατι ολοι ειμαστε ιδιοι. Απο την στιγμη που στα ματια του Θεου το χρωμα του δερματος, το υψος/το βαρος, σωματικες ή/και ψυχικες αναπηριες δεν εχουν σημασια γιατι να υπαρχει διαφορα στην σεξουαλικη προτιμηση του καθενος; Δηλαδη ο Θεος δεν αγαπαει οποιονδηποτε δεν ειναι στρειτ και θα τον στειλει κατευθειαν στην κολαση ακομα και αν ειναι καλος ανθρωπος; Κατα την προσωπικη μου αποψη... αποκλειεται. Ο Θεος ειναι καλος και δικαιος και βλεπει την ψυχη των ανθρωπων.



    Αυτα νομιζω για τωρα. Μπορει σε επομενα ποστ να προσθεσω κι αλλα.





    edit: Για να μην ξεχασω ομως....
    Σπόιλερ:

    δειτε ενα βιντεο που βρηκα προσφατα και κατα τυχη στο tumblr. Του βαζω τον τιτλο "meanwhile in australia"

    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Αυγ 11, 2013 3:28 am

    Φεγγαρογητεμένος έγραψε:Παιδιά του ίδιου Θεού δεν είμαστε όλοι;;;Ομοφυλοφιλία  641786 Ομοφυλοφιλία  641786
    Θα σου δώσω την ίδια απάντηση που σου έδωσε ένα παιδί στο χγ, που του έγραψες τα ακριβώς ίδια πράγματα, γιατί θεωρώ πως ήταν καταπληκτική απάντηση και με κάλυψε:

    Όχι.
    Ομοφυλοφιλία  1013243_516988281705977_2106929103_n
    "Ας μην μπλέκουμε κανέναν Θεό σε θέματα τα οποία, η επιχείρησή Του έχει φροντίσει να κάνει πολύ κόσμο να υποφέρει. Επίσης όταν πας να κάνεις σοβαρή συζήτηση χρησιμοποιείς κοινώς αποδεκτές αλήθειες. Από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις αν οι συνομιλητές σου δέχονται την ύπαρξη του Θεού αλλά και την ανθρώπινη φύση ως κομμάτι της Δημιουργίας του, καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς."

    εντίτ: και εν τέλει, προσβάλλεις όποιον δεν ανήκει στην ίδια θρησκεία με την δική σου. Εσύ πιστεύεις σε έναν θεό, ο άλλος πιστεύει σε άλλον.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 3:37 am

    Τωρα εστιαζεις στο θεμα της θρησκειας. Αν θες το κανουμε περα. Αν και πιστευω οτι δεν εχει νοημα. Προσωπικα πιστευω οτι ο Θεος ειναι ενας απλως σε καθε θρησκεια εχει διαφορετικο ονομα και γυρω Του υπαρχουν διαφορετικοι κανονες. Με εξαιρεση τους αθεους ολοι πιστευουμε στον ιδιο Θεο.
    Prince of Dragonstone
    Prince of Dragonstone
    Μέιστερ
    Μέιστερ


    Αριθμός μηνυμάτων : 1044
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Παντού και πουθενά...

    Armory
    : Targaryen Targaryen

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Prince of Dragonstone Κυρ Αυγ 11, 2013 10:39 am

    Queen in the North έγραψε:my opinion θες να πεις, ετσι δεν ειναι; option σημαινει "επιλογη", οχι "γνωμη"

    Ολο αυτο με εκανε να αναθεωρησω. Στο μονο που διαφερει ενα ζευγαρι μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου με ενα ζευγαρι μεταξυ ατομων διαφορετικου φυλου ειναι το τι κανουν στο κρεβατι τους. Θα δουν ταινια, θα πανε για καφε, θα πανε στις δουλειες τους, θα κοιμηθουν, θα διασκεδασουν, θα πανε στο σπιτι φιλων (...). Ολα αυτα ισχυουν και για τους δυο τυπους ζευγαριων.

    Και καπου εδω ενωσα τις ιδεες μου με τις θρησκευτικες μου αντιληψεις και εβγαλα καποια συμπερασματα και πορισματα. Συμφωνα με την εκκλησια και τον Θεο πρεπει να τους αγαπαμε ολους γιατι ολοι ειμαστε ιδιοι. Απο την στιγμη που στα ματια του Θεου το χρωμα του δερματος, το υψος/το βαρος, σωματικες ή/και ψυχικες αναπηριες δεν εχουν σημασια γιατι να υπαρχει διαφορα στην σεξουαλικη προτιμηση του καθενος; Δηλαδη ο Θεος δεν αγαπαει οποιονδηποτε δεν ειναι στρειτ και θα τον στειλει κατευθειαν στην κολαση ακομα και αν ειναι καλος ανθρωπος; Κατα την προσωπικη μου αποψη... αποκλειεται. Ο Θεος ειναι καλος και δικαιος και βλεπει την ψυχη των ανθρωπων.

    δειτε ενα βιντεο που βρηκα προσφατα και κατα τυχη στο tumblr. Του βαζω τον τιτλο "meanwhile in australia"

    Έχεις δίκιο, εγώ έκανα λάθος, το διόρθωσα!blush  Όσο για την δεύετρη παράγραφο του ποστ σου, σαφώς και το μόνο που αλλάζει στον τρόπο ζωής ενός ομοφυλόφιλου από ενός ετεροφυλόφιλου ζευγαριού είναι το τι κάνουν στο κρεβάτι τους, καλώς ή κακώς όμως κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον το πως και με ποιούς θα περνάει τις προσωπικές του στιγμές. Εννοείται πως ο θεός δεν κοιτάει στην σεξουαλική μας προτίμηση, συμφωνώ μαζί σου πως ο θεός είναι δίκαιος και βλέπει την ψυχή των ανθρώπων! Και BTW μαμάτο το βίντεο!cheers 
    Cersei Lannister έγραψε:
    Φεγγαρογητεμένος έγραψε:Παιδιά του ίδιου Θεού δεν είμαστε όλοι;;;Ομοφυλοφιλία  641786 Ομοφυλοφιλία  641786
    Θα σου δώσω την ίδια απάντηση που σου έδωσε ένα παιδί στο χγ, που του έγραψες τα ακριβώς ίδια πράγματα, γιατί θεωρώ πως ήταν καταπληκτική απάντηση και με κάλυψε:

    Όχι.
    Ομοφυλοφιλία  1013243_516988281705977_2106929103_n
    "Ας μην μπλέκουμε κανέναν Θεό σε θέματα τα οποία, η επιχείρησή Του έχει φροντίσει να κάνει πολύ κόσμο να υποφέρει. Επίσης όταν πας να κάνεις σοβαρή συζήτηση χρησιμοποιείς κοινώς αποδεκτές αλήθειες. Από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις αν οι συνομιλητές σου δέχονται την ύπαρξη του Θεού αλλά και την ανθρώπινη φύση ως κομμάτι της Δημιουργίας του, καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς."

    εντίτ: και εν τέλει, προσβάλλεις όποιον δεν ανήκει στην ίδια θρησκεία με την δική σου. Εσύ πιστεύεις σε έναν θεό, ο άλλος πιστεύει σε άλλον.
    Queen in the North έγραψε:Τωρα εστιαζεις στο θεμα της θρησκειας. Αν θες το κανουμε περα. Αν και πιστευω οτι δεν εχει νοημα. Προσωπικα πιστευω οτι ο Θεος ειναι ενας απλως σε καθε θρησκεια εχει διαφορετικο ονομα και γυρω Του υπαρχουν διαφορετικοι κανονες. Με εξαιρεση τους αθεους ολοι πιστευουμε στον ιδιο Θεο.
    Εμένα Κωνσταντίνα (αν δεν κάνω λάθος, αν πάλι κάνω να με συγχωρέσεις!Very Happy ) με καλύπτει απόλυτα η απάντηση της Μαρίνας, είτε θεό τον λένε, είτε βούδα, είτε αλλάχ είτε όπως αλλιώς θέλει, η ανώτερη δύναμη/ θεότητα είναι μία, και το μόνο που αλλάζει είναι το όνομα. Πάντα βέβαια με εξαίρεση τους άθεους όπως λέει και η Μαρίνα!
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Αυγ 11, 2013 4:03 pm

    Ακριβώς επειδή ΔΕΝ θέλω το θέμα να εστιαστεί στον θεό, το επιχείρημα "όλοι παιδιά του θεού είμαστε" δεν ήθελα από την αρχή να μπει σε αυτή την συζήτηση. Γιατί το θέμα ΔΕΝ έχει να κάνει με τον θεό.
    Prince of Dragonstone
    Prince of Dragonstone
    Μέιστερ
    Μέιστερ


    Αριθμός μηνυμάτων : 1044
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Παντού και πουθενά...

    Armory
    : Targaryen Targaryen

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Prince of Dragonstone Κυρ Αυγ 11, 2013 4:23 pm

    Cersei Lannister έγραψε:Ακριβώς επειδή ΔΕΝ θέλω το θέμα να εστιαστεί στον θεό, το επιχείρημα "όλοι παιδιά του θεού είμαστε" δεν ήθελα από την αρχή να μπει σε αυτή την συζήτηση. Γιατί το θέμα ΔΕΝ έχει να κάνει με τον θεό.
     Έχεις δίκιο, σπαμάρουμε λίγο η αλήθεια είναιblush , το θέμα όντως δεν έχει να κάνει με την θρησκεία αλλά την ομοφυλοφιλία!Razz
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 4:56 pm

    Στο δικο μου ποστ ανεφερα την Εκκλησια γιατι η Εκκλησια ειναι η κυρια πηγη κατα των ομοφυλοφιλων. Αλλα μπορουμε να το δουμε και διαφορετικα. Στα παραπανω ποστ Κωνει ειπωθηκαν και αλλα. Εσυ σχολιασες μονο για τον Θεο. Ας το συνεχισουμε λοιπον απο εκει.


    Πιστευω οτι ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι δεν διαφερει σε τιποτα απο ενα ετεροφυλοφιλο. Και τα δυο ειδη ζευγαριου θα επρεπε να εχουν τα ιδια δικαιωματα. Ακομα και για γαμος και υιοθεσια παιδιων. Ειδικα σχεση/γαμος αντρα-αντρα. Οταν ειναι γυναικα-γυναικα μπορουν μια απο τις δυο ή και οι δυο να κανουν παιδι/παιδια χρησιμοποιοντας σπερμα δοτη. Στην περιπτωση αντρα-αντρα ομως δεν μπορουν να κανουν τιποτα.
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Αυγ 11, 2013 5:03 pm

    Έχω συζητήσει για την ομοφυλοφιλία, δεν νομίζω ότι θέλω να το ξανασυζητήσω, απλώς σχολίασα κάτι που έπεφτε εκτός τόπικ, τίποτα παραπάνω.
    @Φεγγαρογητεμένος επίσης θα σε παρακαλούσα να αφήσεις εμάς να ορίσουμε το τι σημαίνει σπαμ.
    Αυτά. Παρακαλώ συνεχίστε την συζήτηση όπως πριν Very Happy
    Prince of Dragonstone
    Prince of Dragonstone
    Μέιστερ
    Μέιστερ


    Αριθμός μηνυμάτων : 1044
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Παντού και πουθενά...

    Armory
    : Targaryen Targaryen

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Prince of Dragonstone Κυρ Αυγ 11, 2013 5:09 pm

    Cersei Lannister έγραψε:
    @Φεγγαρογητεμένος επίσης θα σε παρακαλούσα να αφήσεις εμάς να ορίσουμε το τι σημαίνει σπαμ.
     Δεν μπορείτε εσείς να ορίσετε το τι είναι σπαμ, ξέρω τι είναι σπαμ, γιατί πολύ απλά το έχω διαβάσει στο λεξικό του HW, γραμμένα από μέλη του τιμ, οπότε πια μπορώ να καταλάβω και μόνος μου ότι π.χ. και αυτό είναι σπαμ, ευχαριστώπολύγειασας.Smile
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Αυγ 11, 2013 5:11 pm

    Το σπαμ ορίζεται από τους διαχειριστές του φόρουμ. Το φόρουμ μας ονομάζεται αφόιαφ, όχι χγ. Διάβασε τους Κανόνες μας, θα δεις τον ορισμό που δίνουμε εκεί.
    Παρακαλώ το επόμενο ποστ να είναι σχετικό με το τόπικ, αλλιώς θα πρέπει να διαγραφεί.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 5:15 pm

    Τι πιστευετε για τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια στην τηλεοραση; Callie/Arizona (Grey's Anatomy), Loras/Renly (Game of Thrones), υπαρχει νομιζω και ενα στο teen wolf και ενα στο glee.
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Αυγ 11, 2013 5:22 pm

    Κοίτα, ανοίγεις θέμα τώρα Razz βασικά μου άρεσε που έδειξαν γκέη ζευγάρι στο teen wolf. ήταν μια κίνηση που δεν περίμενα να κάνουν. και στο γκλι, είναι αρκετά ρεαλιστικό μπορώ να πω, δεδομένης της σειράς. Στο Grey's μου είναι λίγο αδιάφορες πλέον, αλλά στο GoT επίσης ρεαλιστικό.
    Στην τηλεόραση επίσης έχω δει έναν πολύ καλό ομοφυλόφιλο χαρακτήρα ο οποίος είναι ό, τι πιο κοντινό έχω δει στην πραγματικότητα. Στην σειρά Orphan Black.
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Αυγ 11, 2013 8:23 pm

    Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ομοφιλόφιλους και πολύ θα θελα να σας πω την αλήθεια να έχω έναν gay φίλο. RazzΑλλά δεν... Sad 
    Γενικά δε με απασχολεί τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του είτε ομοφυλόφιλος είτε ετεροφυλόφιλος. Πόσο μάλλον οταν κάποιες φορές (εντάξει όχι πάντα) τα άτομα αυτά τα βλέπεις ρε παιδί μου, αυτή είναι η φύση τους. Οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό είναι γι αυτούς αφύσικο και όποιος πει το αντίθετο μάλλον έχει ο ίδιος πρόβλημα. Δεν πρέπει νομίζω να κρίνουμε κάποιον για θέματα στα οποία δε μας πέφτει λόγος.
    Αν και πιστεύω ότι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να ζήσουν τη ζωή τους όπως θέλουν, είτε παντρεμένοι ή όχι και να έχουν αυτή τη δυνατότητα, στο θέμα της υιοθεσίας και των παιδιών διαφωνώ. Είναι δική τους επιλογή να ζουν έτσι αλλά το παιδί που θα υιοθετήσουν ή θα γεννήσουν δεν το ρώτησε κανείς αν θέλει ένα τέτοιο μέλλον. Είμαι γενικά πολύ πορωμένη με τα δικαιώματα των παιδιών και νομίζω ότι περιπτώσεις τέτοιες (όπως και η απόκτηση παιδιών μέσω τράπεζας σπέρματος, άλλο κόλλημα μου!) είναι λίγο εγωιστικές. Είναι σίγουρα λίγο άδικο γι αυτούς τους ανθρώπους αλλά άδικο είναι και μικρά παιδιά να έρχονται προ τετελεσμένων καταστάσεων που ίσως δεν μπορούν να διαχειριστούν. 

    Αν και είμαι πίσω στο Greys μου άρεσαν αυτές για όσο έχω δει, Loras/Renly εντάξει αγαπώ, Glee έχω δει πολύ λίγα επεισόδια και Teen Wolf δεν έχω δει καθόλου. Razz
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 8:36 pm

    Δηλαδη ειναι καλυτερο το παιδι να μεγαλωσει σε ιδρυμα χωρις γονεις και αγαπη ή σε ενα σπιτι που να το χτυπανε απο το να μεγαλωσει με δυο γονεις του ιδιου φυλου;

    Ειχα βρει ενα βιντακι στο tumblr, θα προσπαθησω να το ξαναβρω σχετικα με τα παιδια.


    Η σχεση του Λορας και του Ρενλυ δεν ηταν αποκλειστικα στο κρεβατι. Μοιραζοντουσαν εναν βαθυ και ιδιαιτερα δυνατο δεσμο. Η Καλι και η Αριζονα εχουν περασει τα πανδεινα. Δεν θα επεκταθω εδω απο την στιγμη που δεν εχεις δει ολα τα επεισοδια. Θελω να πω... δεν διαφερουν απο τα αλλα ζευγαρια. Γιατι ομως η κοινωνια τους αντιμετωπιζει διαφορετικα;
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Αυγ 11, 2013 8:47 pm

    Queen in the North έγραψε:Δηλαδη ειναι καλυτερο το παιδι να μεγαλωσει σε ιδρυμα χωρις γονεις και αγαπη ή σε ενα σπιτι που να το χτυπανε απο το να μεγαλωσει με δυο γονεις του ιδιου φυλου;
    Όχι. Εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν όλα τα παιδιά μπορούν να το διαχειριστούν. Δεν θα ήθελα αυτή η απόφαση να πέσει σε μένα...
    Στους ομοφιλόφιλους τώρα που το σκέφτομαι (στα παιδιά δλδ) είμαι μάλλον ουδέτερη, αλλά στην τράπεζα σπέρματος είμαι κατηγορηματική. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα ας μην επεκταθώ.
    Eddard Stark
    Eddard Stark
    Το Χέρι του Βασιλιά
    Το Χέρι του Βασιλιά


    Αριθμός μηνυμάτων : 2419
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Eddard Stark Κυρ Αυγ 11, 2013 8:47 pm

    Cat Of The Canals έγραψε:
    Αν και πιστεύω ότι πρέπει να έχουν το δικαίωμα να ζήσουν τη ζωή τους όπως θέλουν, είτε παντρεμένοι ή όχι και να έχουν αυτή τη δυνατότητα, στο θέμα της υιοθεσίας και των παιδιών διαφωνώ. Είναι δική τους επιλογή να ζουν έτσι αλλά το παιδί που θα υιοθετήσουν ή θα γεννήσουν δεν το ρώτησε κανείς αν θέλει ένα τέτοιο μέλλον. Είμαι γενικά πολύ πορωμένη με τα δικαιώματα των παιδιών και νομίζω ότι περιπτώσεις τέτοιες (όπως και η απόκτηση παιδιών μέσω τράπεζας σπέρματος, άλλο κόλλημα μου!) είναι λίγο εγωιστικές. Είναι σίγουρα λίγο άδικο γι αυτούς τους ανθρώπους αλλά άδικο είναι και μικρά παιδιά να έρχονται προ τετελεσμένων καταστάσεων που ίσως δεν μπορούν να διαχειριστούν. 
    Και ποιες είναι αυτές οι καταστάσεις που δεν θα μπορέσουν να διαχειριστούν δηλαδή; Ποιο το κακό στο να αποκτήσουν παιδιά δύο άτομα του ίδιου φύλου;
    Επειδή δεν ακολουθούν το πρότυπο της υπηρέτριας-μανούλας και του κουβαλητή-πατερούλη; thinking

    εντιτ: όταν λες για τράπεζα σπέρματος τι εννοείς; μπορείς να εξηγήσεις;
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Αυγ 11, 2013 9:07 pm

    Μπορεί να μην μπορούν να διαχειριστούν την αντιμετώπιση των άλλων παιδιών που δεν θα είναι πάντα καλή, να νιώθουν διαφορετικά και λόγο της μικρής τους ηλικίας να μην μπορούν να το καταλάβουν και να στεναχωριθούν ή σε μικρές κοινωνίες ίσως να περιθωριοποιηθούν χωρίς να φταίνε σε κάτι.
    Δεν μιλάω για όλα τα παιδιά μιλάω για κάποια παιδιά. Δε θα ήθελα να είμαι αυτή που θα πει το τελικό ναι ή όχι σε κάτι τέτοιο. Ίσως στο μέλλον να αλλάξω γνώμη. Δεν θα είναι πρώτη φορά.
    Με την τράπεζα σπέρματος εννοώ την περίπτωση μια γυναίκα ομοφυλόφιλη ή μη να μείνει έγγυος με σπέρμα ανώνυμου δότη. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορεί να έχεις δε ξέρω πόσα αδέρφια και να μην το ξέρεις (γιατί πολλοί φοιτητές ειδικά έχουν κάνει την δωρεά-πώληση σπέρματος επάγγελμα). Τι θα γίνει αν δυο τέτοια αδέρφια ερωτευτούν, παντρευτούν και κάνουν παιδιά; Νομίζω θα υπάρχει πρόβλημα.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 10:59 pm

    Στις καταστασεις και καλα που τα παιδια δεν μπορουν να διαχειριστουν πρεπει να σκεφτουμε οτι ζουμε στο 2013. Ολοι οι γονεις αυτης της εποχης θα επρεπε να εξηγουν στα παιδια τους οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι κατι κακο. Ειναι επιλογη του καθενος. Περιθωριοποιηση και λοιπα πιστευω οτι γινεται απο την στιγμη που οι γονεις των παιδιων ειναι ρατσιστες.


    τραπεζα σπερματος:
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Κυρ Αυγ 11, 2013 11:09 pm

    ^Κι εγώ καθαρά για αυτό το λέω Μαρίνα μου για τα παιδιά που γεννιούνται με γενετικά προβλήματα. Εννοείται πως δεν είναι κακό σε περίπτωση που δεν το ξέρουν να ερωτευτούν. Εδώ στην tv σιπάρουμε και να το ξέρουν. tongue 
    Για τους ομοφυλόφιλους, μακάρι να είναι όλοι προχωρημένοι και να συνειδητοποιήσουν ότι ζούμε στο 2013. Είναι όμως; 
    Γι αυτό λέω ότι στο μέλλον μπορεί να αλλάξω γνώμη. Αν δω καλύτερη αντιμετώπιση. Μέχρι τότε θα είμαι λίγο δυστακτική στο θέμα των παιδιών.

    Να κάνεις παιδί και να σου βγει Joffrey? Μη σου τύχει...
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Αυγ 11, 2013 11:59 pm

    Στο χερι μας ειναι. Απο εμας θα ξεκινησει. Εμεις ειμαστε η επομενη γενια γονεων.



    Καλε, κουνησου απο τη θεση σου, μη λες τετοια! Αν και για τον Τζοφ δεν φταινε ακριβως τα γονιδια. Βλ. Μυρσελα, Τομεν, Τζαχερυς κ Αλυσαν Ταργκαρυεν (...) και βλ. Γκρεγκορ Κλιγκειν, Ραμσει Σνοου Μπολτον.
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Αυγ 12, 2013 12:06 am

    Ναι ο Τόμμεν και η Μυρσέλα είναι καλά παιδάκια. Όσο να πεις όμως είναι ένα ρίσκο. Κι αν σου κάτσει; Razz
    Από μας θα ξεκινήσει έχεις απόλυτο δίκιο.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Αυγ 12, 2013 12:23 am

    αυτο με την περιθωριοποιηση ισχυει για ολες τις υιοθεσιες. εγω θυμαμαι μια κοπελα. ηταν ενα χρονο μεγαλυτερη μου και πηγαιναμε μαζι χορο. ηταν υιοθετημενη και της το ειχαν πει οι γονεις της. ολοι την κοιτουσαν περιεργα και της το ελεγαν συνεχως. εμενα η μαμα μου εκατσε και μου εξηγησε. απο τοτε ειμαι υπερ της υιοθεσιας...

    ολα τα παιδια αξιζουν την αγαπη 2 γονεων και την ζεστασια ενος σπιτιου. γιατι να μενουν τα παιδια σε ιδρυματα οταν υπαρχουν νεοι ανθρωποι (ακομα και ομοφυλοφιλοι) που τα θελουν να τα μεγαλωσουν και να τους προσφερουν απλοχερα οτι χρειαζονται;
    Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού


    Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013
    Ηλικία : 34

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Αυγ 12, 2013 12:31 am

    Μάλλον έχετε δίκιο. Με πείσατε. Καλέ! 
    Και προβλήματα να υπάρχουν στην αρχή λογικά μετά ξεπερνιούνται.
    Ρε φίλε σε τι εποχή ζούμε; Ακόμα κι αυτό το κοιτάνε παράξενα...
    Εγώ θα ήθελα πολύ να υιοθετήσω παιδί πάντως.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Ομοφυλοφιλία  Empty Απ: Ομοφυλοφιλία

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Αυγ 12, 2013 12:40 am

    Σπόιλερ:



    Σκεψου οτι ενα ζευγαρι ομοφυλοφιλων περναει απο 40 κυματα μεχρι να υιοθετησει παιδι. Που σημαινει οτι πραγματικα θελουν ενα. Μια 16χρονη και 17χρονη που μενει καταλαθως εγκυος ειναι δηλαδη καλυτερη υποψια για μητερα; Η πολιτεια γιατι δεν ερευνα αυτες τις υποθεσεις και ερευνα εξονυχιστικα τους γκει;

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 12:09 pm