A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+14
Visenya Targaryen
Lyanna Stark
Queen in the North
Daenerys Targaryen
Jon Snow
Arya Catelyn Stark
Robb Stark
Arianne Martell
Rhaenys Targaryen
Viserion
Sansa Stark
Nïx
Tyrion Lannister
Rhaegar Targaryen
18 απαντήσεις

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Τετ Ιουλ 11, 2012 2:45 pm

    μην ξεχνας οτι ετσι την μεγαλωσαν. και πες τωρα οτι στο 1ο επ του 3ου κυκλου σκοτωνονται ολοι αυτοι που μισεις με καποιον τροπο. πχ με σκια της μελισσανδρης. μετα ποιους θα μισεις; η Σερσει μ αρεσει γιατι ειναι εξυπνη και κακιά αλλά εχει και συμπαθητικα στοιχεια πανω της.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Τετ Ιουλ 11, 2012 3:06 pm

    Στη σειρά έχει Razz
    Εγώ πιστεύω ότι αυτό που την έμαθε η οικογένειά της είναι να ναι περήφανη και να μην αφήνει κανέναν να γελάει εις βάρος της.Είναι κάτι που ο πατέρας της υποστήριζε με πάθος,λόγω προσωπικής πείρας.Στο πρώτο η Σέρσει υπερβάλλει,στο δεύτερο αποτυγχάνει παταγωδώς.Έχει καταντήσει περίγελος.Η υστερική βασίλισσα :/
    Και,κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα,υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρεις εκδίκηση,αν είναι αυτό που θες.Και αυτοί που δε σε ζημιώνουν σωματικά ή ψυχικά είναι οι πιο ευχάριστοι winking
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Τετ Ιουλ 11, 2012 3:11 pm

    καλα ενταξει τα βιβλια δεν τα εχω διαβασει. λεω για οτι εχω δει απο την σειρα....
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Τετ Ιουλ 11, 2012 3:38 pm

    Έτσι κι αλλιώς περίπου το ίδιο πράγμα είναι Very Happy
    Απλά στα βιβλία είναι ακόμα πιο υπερβολική.Στη σειρά έχουν επιλέξει να την κάνουν πιο συμπαθητική Smile
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Τετ Ιουλ 11, 2012 3:45 pm

    αα καλα snob
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Nïx Πεμ Ιουλ 12, 2012 3:43 am

    Επιτέλους, σταμάτα να κακολογείς την Απόλυτη Θεά του Σύμπαντος, Υπαπαντή.-
    Η Σέρσεϊ ήταν απλά μία κοπέλα με υπερβολική φιλοδοξία για το καλό της αλλά εγώ είμαι ακόμα στην φάση που μου αρέσουν οι γυναίκες που θα ήθελαν να είναι άντρες αλλά δεν είναι και βαράνε το κεφάλι τους προσπαθώντας να γίνουν σαν και αυτούς.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:03 am

    Μα δε την κακολογώ.Απλά επισημαίνω τα σημεία που δε μ' αρέσουν πάνω της.
    Έχεις καταλάβει φαντάζομαι από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει για γυναίκα και εξουσία ότι θα ήταν από τους χαρακτήρες που θα πήγαινα με τα χίλια,αν δεν ήταν τόσο ηλιθιωδώς αυτοκαταστροφική.Γιατί δεν υπάρχει-στο δικό μου τεφτέρι τουλάχιστον-χειρότερο πράγμα από το να καταστρέφεις τον ίδιο σου τον εαυτό.Υπάρχουν κι άλλοι γι' αυτό.Γιατί να τους διευκολύνεις;

    Εμένα πότε δε μου άρεσαν οι γυναίκες που θέλουν να είναι άντρες.Πάντα θεωρούσα ότι οι γυναίκες έχουν την πραγματική δύναμη.Αυταρέσκεια;Ίσως.Γιατί να υποταχτείς στο κατεστημένο που σε θέλει να έχεις μια συγκεκριμένη μορφή;Γιατί να μην επιβάλλεις στους άλλους αυτό που είσαι,έτσι όπως είσαι;Μπορεί να μην γίνεις ποτέ η κληρονόμος του πατέρα σου αλλά το να είσαι βασίλισσα έχει απείρως μεγαλύτερη δύναμη.Πραγματική,μεθυστική δύναμη.Μπορεί να μη βάλεις ποτέ τον κώλο σου σε θρόνο(δυστυχώς αυτό είναι για τις τυχερούλες που έχουν απομείνει οι μόνοι κληρονόμοι),αλλά πραγματικά τι σημασία έχει;Άλλωστε αυτός που κάθεται στον θρόνο -κατα κανόνα και με ελάχιστες εξαιρέσεις- είναι και η μαριονέτα Twisted Evil και συ θα είσαι αυτός που κουνάει τα σχοινιά blase
    Δε ξέρω για σας,αλλά εγώ πάντα πίστευα ότι η εξουσία θέλει χάρισμα.Και οι πραγματικά χαρισματικοί εκεί μέσα είναι αυτοί που πάλεψαν σκληρά για να έχουν εξουσία όπως ο Τάιγουιν,ο Μικροδάχτυλος(κοίτα που τελικά θα τον συμπαθώ τον τύπο και δε θα το χω καταλάβει Shocked ) και ο Βάρυς μαζί με τον Τύριον για αρχή.Αυτοί που στερήθηκαν και όμως το διεκδίκησαν.Οι υπολοιποι είναι απλά μαριονέτες που σκέκονται ανάμεσα και απλά δυσκολεύουν τον δρόμο μέχρι την πραγματική σύγκρουση των πραγματικά ισχυρών Cool
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Πεμ Ιουλ 12, 2012 4:01 pm

    η Υπαπαντη (το πετυχα νομιζω!!) το εχει φιλοσοφησει το πραγμα!!!

    Κοιταξτε εγω την παω την Cersei. Δεν την συμπαθω εντελως αλλα σιγουρα πολυ περισσοτερο απο τον γιο της τον Τζοφρει και τον αδερφο της Καλισι τον Viserys.

    λατρεψα την μεθυσμενη Σερσει στο 2x09 Very Happy
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Πεμ Ιουλ 12, 2012 6:59 pm

    Ευχαριστώ Very Happy Το πέτυχες lol

    Κοίτα,εγώ πιστεύω ότι καταλαβαίνεις και συμπαθείς περισσότερο τους χαρακτήρες που είναι πιο κοντά στον δικό σου χαρακτήρα γιατί ταυτίζεσαι μαζί τους.Ας πούμε εγώ τον συμπαθώ τον Viserys και τον σέβομαι για τα όσα έχει περάσει γιατί στο κάτω-κάτω δεν ήταν επιλογή του να γίνει έτσι.Είχε μάθει να έχει τα πάντα και ξαφνικά τα έχασε όλα.Και είναι φυσικό μέσα από την διαστρεβλωμένη λογική του να τα βλέπει όλα στραβά κι απειλητικά.Ένας μίζερος κακομοίρης είναι που την πάτησε σαν ηλίθιος.Την Cersei δεν την συμπαθώ για τους λόγους που είπα.Την Daenerys την συμπαθούσα στην αρχή αλλά μετά με ξενέρωσαν κάποιες από τις επιλογές της και την αντιπάθησα :/ Αφού ο αδερφός σπυ είναι τόσο ηλίθιος γιατί κάνεις ότι κι αυτός; Facepalm

    Ω ναι,ήταν φοβερό show drunken
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Nïx Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:10 pm

    Όχι κοίτα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δες το έτσι. Την Σέρσεϊ δεν την κάνει κανείς κουμάντο. Και αυτή κάνει κουμάντο τον Τόμμεν. Χαζή δεν είναι. Απλά ανυπόμονη και οξύθυμη.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:13 pm

    συμπαθεις τον Viserys??? που λεει σε μια 13χρονη στο βιβλιο, 16-17χρονη στην σειρα "Ι will let his whole ribe f*ck you, all 40.000 men and their horses, too, if thats what it took."

    ο χειροτερος αδερφος του κοσμου!!!!!
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Nïx Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:19 pm

    Και δεν τον κάνεις και για βασιλιά. Πιο απερίσκεπτος και από τον Mad King Aerys. Με αυτή τη λογική, Ντούλα, ο Βισέρυς είναι το ίδιο δεσποτικό κωλόπαιδο με την Ντενέρυς, ώωωω είμαι ο τελευταίος Ταργκάρυεν, ώωωω, δράκοι, ώωωω, ο θρόνος είναι δικός μου.

    Και αν θυμάσαι, fire cannot kill a dragon. Θυμήσου όλες τις μικρές στιγμές που ο Βισέρυς ήταν κοινός και η Ντενέρυς ήταν Ταργκάρυεν.

    Εντίτ: Αυτό που θέλω να πω είναι πως η Ντενέρυς είναι γραμμένη από τον Μάρτιν για να είναι σοβαρός αντίπαλος, Ταργκάρυεν και γενικά χαρακτήρας με τον οποίο θα ασχοληθείς. Πρώτα όμως πρέπει να χτίσει χαρακτήρα, και ο Μάρτιν (σε αυτό του βγάζω το καπέλο) δεν την έχει κάνει από την αρχή αυτό που την θέλει να είναι. Την χτίζει, επειδή πρέπει να μεγαλώσει.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:23 pm

    συμφωνω... Κωνσταντινα ( ; )
    Καμια σχεση η Daenerys με τον Viserys....
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Nïx Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:39 pm

    Κωνσταντίνα, ναι Smile
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Πεμ Ιουλ 12, 2012 7:49 pm

    οποτε ακουω την cersei να μιλαει για τα παιδια της πχ season 1 episode 2 που λεει στην Cat την ιστορια για το πρωτο της αγορι.... ε δεν μπορω να μην την συμπαθησω!!
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Πεμ Ιουλ 12, 2012 8:19 pm

    Κόννι,την κάνει κουμάντο ο πατέρας της και παραλίγο να τα κάνει πάνω της από τον φόβο.Μόνο σε εφτάχρονα μπορεί να επιβάλλεται,οι υπόλοιποι την γράφουν.Εδώ ακόμα και ο Τζόφρυ την έγραφε και αυτή χαιρόταν.Πες μου ποια η λογική.
    Και τι πάει να πει ανυπόμονη κι οξύθυμη;Τρώει κατευθείαν Χ.Ανυπόμονος κι οξύθυμος είναι ο Βισέρυς που λέει στην αδερφή του θα αφήσω 40000 να σε γ@μ*σουν γιατί με διακόπτεις,για να φέρεις αντιρρήσεις.
    Και Μαρίνα,απλά σκέψου ότι είναι τρελός και ότι είναι λογικό να λέει πράγματα που δεν εννοεί. Εδώ άτομα που είναι απλά κυκλοθυμικά το κάνουν αυτό.Εδώ απλά κάνεις υπομονή και πας με τα νερά τους. Έτσι κι αλλιώς και να μιλήσεις απλά τα κάνεις χειρότερα.Ιδού το παράδειγμα.
    Εγώ δεν είπα ποτέ ότι θέλω τον Βισέρυς βασιλιά και το βλέπω ότι είναι δεσποτικό κωλόπαιδο.Και η Νταινέρυς είναι αλλά δε βλέπω να την συμπαθείς λιγότερο.Οπότε μία σου και μία μου..Ο Αίρυς ήταν μια χαρά βασιλιάς πριν του στρίψει.Και αυτό με το ότι η Νταινέρυς είπε ότι δε θα γίνει ποτέ σαν τον Βισέρυς αλλά κάνει ακριβώς τις επιλογές που κάνει αυτός εμένα δε με πείθει για το ότι έχει μυαλό.Αυτή υποτίθεται ότι δεν είναι τρελή.Το βρίσκεις λογικό εσύ αυτό;Μια καλά στα μυαλά της να κάνει ότι και ο άλλος ο τρελός;Και επειδή την έχω δει σαν ηγεμόνα μπορώ να σου πω ότι είναι ΑΘΛΙΑ.Δεν προσπαθεί,δε μαθαίνει κι αυτό είναι που με φουρκίζει περισσότερο.Δε βλέπω καμία ανάπτυξη.Προς τα κάτω την βλέπω να πηγαίνει.Επίσης, αυτό με το fire cannot kill a dragon μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι μια βλακεία.Η Νταινέρυς είναι το ίδιο κοινή με τους άλλους.Η blood magic την προστάτεψε.Το χει πει ο Μάρτιν.Και από άποψη χαρακτήρα είναι περισσότερο Τully παρά Τargaryen.Το χει αποδείξει.
    Μαρίνα,του μοιάζει γιατί την έχει μεγαλώσει και της έχει περάσει τα όνειρα και τις εμμονές του.Όλα αυτά που φαντάζεται,όλα αυτά που ονειρεύεται είναι τα όνειρα του Βισέρυς.Σκέφτεται με το μυαλό του Βισέρυς.Η μόνη διαφορά είναι ότι το δικό της είναι πιο υγιές προς το παρόν.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Πεμ Ιουλ 12, 2012 10:24 pm

    Αsha Greyjoy έγραψε:Απλά σκέψου ότι είναι τρελός και ότι είναι λογικό να λέει πράγματα που δεν εννοεί. Εδώ άτομα που είναι απλά κυκλοθυμικά το κάνουν αυτό.Εδώ απλά κάνεις υπομονή και πας με τα νερά τους. Έτσι κι αλλιώς και να μιλήσεις απλά τα κάνεις χειρότερα.Ιδού το παράδειγμα.

    Εγώ δεν είπα ποτέ ότι θέλω τον Βισέρυς βασιλιά και το βλέπω ότι είναι δεσποτικό κωλόπαιδο.Και η Νταινέρυς είναι αλλά δε βλέπω να την συμπαθείς λιγότερο. Οπότε μία σου και μία μου... Ο Αίρυς ήταν μια χαρά βασιλιάς πριν του στρίψει.Και αυτό με το ότι η Νταινέρυς είπε ότι δε θα γίνει ποτέ σαν τον Βισέρυς αλλά κάνει ακριβώς τις επιλογές που κάνει αυτός εμένα δε με πείθει για το ότι έχει μυαλό.Αυτή υποτίθεται ότι δεν είναι τρελή. Το βρίσκεις λογικό εσύ αυτό; Μια καλά στα μυαλά της να κάνει ότι και ο άλλος ο τρελός; Και επειδή την έχω δει σαν ηγεμόνα μπορώ να σου πω ότι είναι ΑΘΛΙΑ. Δεν προσπαθεί, δε μαθαίνει κι αυτό είναι που με φουρκίζει περισσότερο.Δε βλέπω καμία ανάπτυξη. Προς τα κάτω την βλέπω να πηγαίνει. Επίσης, αυτό με το fire cannot kill a dragon μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι μια βλακεία. Η Νταινέρυς είναι το ίδιο κοινή με τους άλλους. Η blood magic την προστάτεψε. Το χει πει ο Μάρτιν. Και από άποψη χαρακτήρα είναι περισσότερο Τully παρά Τargaryen. Το χει αποδείξει.

    Μαρίνα,του μοιάζει γιατί την έχει μεγαλώσει και της έχει περάσει τα όνειρα και τις εμμονές του. Όλα αυτά που φαντάζεται, όλα αυτά που ονειρεύεται είναι τα όνειρα του Βισέρυς. Σκέφτεται με το μυαλό του Βισέρυς.Η μόνη διαφορά είναι ότι το δικό της είναι πιο υγιές προς το παρόν.

    Το θεμα δεν ειναι τα κοινα τους και το που μοιαζουν αλλά οι διαφορές τους και γιατι διαφέρουν. Ναι, ο Viserys ειναι αυτος που την μεγάλωσε και φυσικα και εχουν ιδιους στοχους. Η διαφορα ειναι οτι την Νταννυ την αγαπανε. Την θελουν για καλισι και βασιλισσα. Εχει πάρει και λάθος αποφάσεις αλλά μην ξεχνας οτι ειναι μολις 13 στο βιβλιο, 17 στην σειρα.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Πεμ Ιουλ 12, 2012 11:55 pm

    Eίναι φανερό ότι το ότι τους έχεις γοητεύσει σε αντίθεση με τον Viserys που πνιγόταν στην ίδια του την τρέλα και αυτό τον έκανε να είναι μισάνθρωπος και αντικοινωνικός.Αλλά πόσο το αξίζει;Ένα μεγάλο μέρος του σεβασμού τους έγκειται στο ότι σαν προληπτικός λαός που είναι το ότι βγήκε από τη φωτιά χωρίς να πάθει τίποτα είναι θεϊκό σημάδι και την αντιμετωπίζουν σαν ημίθεη.Μη ξεχνάς ότι οι Dothraki είναι βάρβαρος λαός που προκαλεί καταστροφές.Όχι ότι το συγκεκριμένο στοιχείο ταιριάζει στην κουβέντα,αλλά θέλω να πω ότι σαν τελείως διαφορετικοί από τους Westerosi είναι λογικό να εντυπωσιαστούν από ένα άτομο που τους φαίνεται ότι έχει ικανότητες και δράκους.Προσωπικά,πάντα πίστευα ότι οι δράκοι είναι αυτοί που εξαγοράζουν την αναγνώριση στην Daenerys,αλλιώς θα ήταν απλά μια άλλη γυναίκα χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες.Επειδή-και δε το λέω υποτιμητικά-το μεγαλύτερο μέρος της διαφωνίας μου στηρίζεται στα βιβλία και φτάνει ως και το 5ο είναι λογικό να σου φαίνονται αβάσιμα και κάπως δήθεν τα επιχειρήματά μου.Στην σειρά η Daenerys εξελίσσεται ποιο αργά και δε νομίζω ότι θα φτάσει ποτέ την ανάπτυξη του ίδιου χαρακτήρα στα βιβλία.Ας πούμε στο δεύτερο βιβλίο η Daenerys είναι πιο παρακμιακή σαν χαρακτήρας και η ομοιότητα με τον Viserys είναι πολύ πιο έντονη.Στη σειρά είναι ανύπαρκτη.Επίσης, αντιλαμβάνομαι αυτό που λες για την ηλικία αλλά συμβαίνει και εδώ να διαφωνώ.Το ότι κυνηγά μια δύναμη που λίγοι μπορούν να χειριστούν σε τόσο μικρή ηλικία απλά δείχνει το πόσο ανώριμη και χωρίς αίσθηση του τι σημαίνει αυτό που αναζητά είναι.Και το ότι κυνηγά χίμαιρες άλλων.Προσωπικά,είμαι πολύ απαιτητική στον τομέα αυτό και μου είναι δύσκολο να δεχτώ τα ηλιθιώδη λάθη που κοστίζουν ζωές και οικονομίες ολόκληρων πόλεων.Θα μου πεις εδώ ανέχεσαι τον Robb,γιατί όχι και την Daenerys;Πραγματικά δε ξέρω.Ο σκοπός του Robb μου φαίνεται τόσο δίκαιος,τόσο μεγάλος.Το μόνο που θέλει είναι να ανασυγκροτήσει την οικογενειά του και τον Βορρά και τα πάει πολύ καλά μέχρι ενός σημείου.Ακούει,μαθαίνει συζητά.Είναι αρχάριος αλλά του φαίνεται ότι είναι καλός.Αλλά η Daenerys δεν είναι αυτό που περίμενα να γίνει και με απογοήτευσε.Προσωπική άποψη πάντα winking

    Α,και να ξέρεις ότι το έντονο ύφος πήγαινε στην Κωνσταντίνα.Δεν είχα σκοπό να φανώ εριστική απέναντί σου.Πραγματικά hoho
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Παρ Ιουλ 13, 2012 12:11 am

    Αsha Greyjoy έγραψε:Eίναι φανερό ότι το ότι τους έχεις γοητεύσει σε αντίθεση με τον Viserys που πνιγόταν στην ίδια του την τρέλα και αυτό τον έκανε να είναι μισάνθρωπος και αντικοινωνικός. Αλλά πόσο το αξίζει; Ένα μεγάλο μέρος του σεβασμού τους έγκειται στο ότι σαν προληπτικός λαός που είναι το ότι βγήκε από τη φωτιά χωρίς να πάθει τίποτα είναι θεϊκό σημάδι και την αντιμετωπίζουν σαν ημίθεη. Μη ξεχνάς ότι οι Dothraki είναι βάρβαρος λαός που προκαλεί καταστροφές. Όχι ότι το συγκεκριμένο στοιχείο ταιριάζει στην κουβέντα,αλλά θέλω να πω ότι σαν τελείως διαφορετικοί από τους Westerosi είναι λογικό να εντυπωσιαστούν από ένα άτομο που τους φαίνεται ότι έχει ικανότητες και δράκους. Προσωπικά, πάντα πίστευα ότι οι δράκοι είναι αυτοί που εξαγοράζουν την αναγνώριση στην Daenerys, αλλιώς θα ήταν απλά μια άλλη γυναίκα χωρίς ιδιαίτερες ικανότητες.

    Επειδή -και δε το λέω υποτιμητικά- το μεγαλύτερο μέρος της διαφωνίας μου στηρίζεται στα βιβλία και φτάνει ως και το 5ο είναι λογικό να σου φαίνονται αβάσιμα και κάπως δήθεν τα επιχειρήματά μου. Στην σειρά η Daenerys εξελίσσεται ποιο αργά και δε νομίζω ότι θα φτάσει ποτέ την ανάπτυξη του ίδιου χαρακτήρα στα βιβλία. Ας πούμε στο δεύτερο βιβλίο η Daenerys είναι πιο παρακμιακή σαν χαρακτήρας και η ομοιότητα με τον Viserys είναι πολύ πιο έντονη. Στη σειρά είναι ανύπαρκτη. Επίσης, αντιλαμβάνομαι αυτό που λες για την ηλικία αλλά συμβαίνει και εδώ να διαφωνώ. Το ότι κυνηγά μια δύναμη που λίγοι μπορούν να χειριστούν σε τόσο μικρή ηλικία απλά δείχνει το πόσο ανώριμη και χωρίς αίσθηση του τι σημαίνει αυτό που αναζητά είναι.Και το ότι κυνηγά χίμαιρες άλλων.

    Προσωπικά, είμαι πολύ απαιτητική στον τομέα αυτό και μου είναι δύσκολο να δεχτώ τα ηλιθιώδη λάθη που κοστίζουν ζωές και οικονομίες ολόκληρων πόλεων.Θα μου πεις εδώ ανέχεσαι τον Robb, γιατί όχι και την Daenerys; Πραγματικά δε ξέρω.Ο σκοπός του Robb μου φαίνεται τόσο δίκαιος, τόσο μεγάλος. Το μόνο που θέλει είναι να ανασυγκροτήσει την οικογενειά του και τον Βορρά και τα πάει πολύ καλά μέχρι ενός σημείου.Ακούει,μαθαίνει συζητά. Είναι αρχάριος αλλά του φαίνεται ότι είναι καλός. Αλλά η Daenerys δεν είναι αυτό που περίμενα να γίνει και με απογοήτευσε.Προσωπική άποψη πάντα winking

    snob snob

    Η αληθεια ειναι οτι καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν μπορω να συμφωνησω... Την βλέπω την εξέλιξη της Ντανυ. Απο κοριτσακι που φοβοταν οτι "θα ξυπνησει τον δρακο" γινεται σκληρη αλλα ταυτοχρονα αντιμετωπιζει τα πραγματα με μια λεπτοτητα. Εχει κανει λαθη, αλλα στο κατω κατω ολοι οι χαρακτηρες του Martin κανουν λαθη. Δεν θελει τελειους ανθρωπους. Θελει ανθρωπους που να εχουν και καλες και κακιες πτυχες.

    Σου θυμιζω ομως οτι την αγαπουσα απο την αρχη σχεδον της ιστοριας. Δεν την λατρευουν λογω των δρακων. Ειναι βεβαια και αυτος ενας λογος αλλα δεν ειναι ο μοναδικος.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Παρ Ιουλ 13, 2012 12:36 am

    Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν έχουν καλές και κακές πτυχές δε μπορείς να συμπαθήσεις τους πάντες.Ας πούμε εγώ δε συμπαθώ ούτε την Catelyn.Και η κακιά πλευρά των χαρακτήρων που συμπαθώ είναι σχεδόν τερατώδης.Για παράδειγμα,Tywin,Sandor,Jaime και μερικούς με ηπιότερη όπως ο Τύριον που είναι και ο αγαπημένος μου.Η διαφορά βρίσκεται και στο πόσο καλός ή κακός μπορείς να γίνεις και συ ο ίδιος.Σύμφωνα μ' αυτόν τον γνώμονα άλλοι σου φαίνονται γαμάτοι,άλλοι αδιάφοροι,άλλοι εκνευριστικοί.Είναι θέμα προσωπικού γούστου.Προσωπικά με ενοχλεί η εξέλιξη της Νταινέρυς,όπως εσένα θα σε ενοχλεί η εξέλιξη κάποιου άλλου χαρακτήρα.Είναι λογικό.

    Την σέβονταν γιατί έβλεπαν την αναγνώριση και το σεβασμό του Ντρόγκο.Αλλά από την απλή συμπάθεια στην υποταγή και την αποδοχή ως αρχηγού έπαιξαν ρόλο οι δράκοι.Στη σειρά δε το 'δειξε τόσο έντονα,νομίζω αλλά ακόμα και τότε,ειδικά οι bloodriders,δίσταζαν να την αναγνωρίσουν σαν αρχηγό και ήθελαν να ακολουθήσουν κάποιο από τους bloodriders του Ντρόγκο.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Παρ Ιουλ 13, 2012 12:56 am

    ε ναι φυσικα και ο καθενας εχει διαφορετικη σκοπια και διαφορετικες συμπαθειες Razz

    ναι, το θυμαμαι αυτο. αλλα καποιοι τελικα εμειναν. πριν γινει το θεμα με τους δρακους. αρα την εμπιστευονταν και την αγαπουσαν. και πριν κανει αυτο με τους δρακους ελευθερωσε τους σκλαβους. μπορει καποιοι να εφυγαν αλλα εμειναν αρκετη. την αγαπουσαν, την ηθελαν για αρχηγο τους. δεν εμειναν επειδη ηταν η γυναικα του νεκρου πια Ντρογκο.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Παρ Ιουλ 13, 2012 1:03 am

    Nαι,είναι λίγο κι από τα δύο.Παρότι εγώ πιστεύω ότι οι δράκοι έπαιξαν τον πιο καταλυτικό ρόλο στην όλοι υπόθεση.
    Έχουν πειθώ οι άτιμοι πως να το κάνουμε; Razz

    Ίσως το βλέπουμε διαφορετικά λόγω και των διαφορετικών απόψεων.Ξέρεις καμιά φορά η προκατάληψη για έναν χαρακτήρα δε μας αφήνει να δούμε καθαρά γιατί τον θεωρούμε υπερεκτιμημένο.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Queen in the North Παρ Ιουλ 13, 2012 1:07 am

    οτι εχουν πειθω οι δρακοι εχουν Very Happy

    βασικα πρεπει να το ειπα και πριν καπου... ξαναρχισα απο την αρχη τα επεισόδια. Απο το πρωτο κι ολας επεισοδιο φαινεται η δυναμη της Ντανυ. Της λεει ο αδερφος της οτι αυτος ειναι βαρβαρος και μπλα μπλα και ομως αυτη πλησιαζει κοντα του και τον κοιταει στα ματια. Ναι, βλεπεις φοβο στα ματια της αλλα βλεπεις και αποφασιστικοτητα.
    Arianne Martell
    Arianne Martell
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια


    Αριθμός μηνυμάτων : 625
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 31
    Τόπος : Sunspear

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Arianne Martell Παρ Ιουλ 13, 2012 1:21 am

    Ισχύει ότι δεν είχε λόγο να φοβάται τόσο πολύ και δεν είχε καταλάβει το πόσο γενναία ήταν.Ας πούμε ο Viserys είναι πολύ χαζός σε σύγκριση μ' αυτήν.Πάντα μου έκανε εντύπωση το πως κατάφερνε να την τρομάξει αυτός ο μίζερος κακομοίρης.Μάλλον είχε φοβηθεί από την μεταστροφή του,γιατί στο βιβλίο λέει πως πιο μικρός ήταν πολύ καλός, ειδικά μαζί της και ξαφνικά άρχισε να του βγαίνει αυτή η άσχημη επιθετικότητα.

    Και γω ψήθηκα να ξαναρχίσω τα βιβλία Rolling Eyes
    Visenya Targaryen
    Visenya Targaryen
    Φύλακας της Ανατολής
    Φύλακας της Ανατολής


    Αριθμός μηνυμάτων : 467
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Dragonstone

    Armory
    : Targaryen Targaryen

    Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς - Σελίδα 2 Empty Απ: Αγαπημένοι χαρακτήρες της σειράς

    Δημοσίευση από Visenya Targaryen Κυρ Αυγ 26, 2012 2:43 am

    Αγαπημενοι μου χαρακτηρες ειναι ο Νεντ, αν και πεθανε πολυ νωρις (απαραδεκτον!), η φοβερη και τρομερη Daenerys, η Cersei παρ'οτι μεγαλη μπιτς ειναι απλα θεα και τελος ο Snow ♥️. sweet

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Μάης 08, 2024 6:32 am