A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+4
Queen Khalesi
Queen in the North
Cat Of The Canals
Leonette Fossoway
8 απαντήσεις

Σχόλια για το "Cursed Souls"

Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Αριθμός μηνυμάτων : 1383
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2013

Armory
    : Stark Stark

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 Empty Απ: Σχόλια για το "Cursed Souls"

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Δευ Σεπ 23, 2013 11:57 pm

Οταν ειδα τι κεφαλαιο εχουμε ημουν καπως ετσι: sweet sweet sweet
    Νομιζω καταλαβα περιπου τι εννοεις οταν λες πως ο χρονος θα παιξει ρολο στο τριγωνο.
    Καλα ο Περσιβαλ εχει παθει την πλακα του με τη Μοργκαν. Αυτη ομως ολο μη και δε θελω ειναι. Δικαιολογημενα ομως θα ελεγα.

Καλεεεε... σερ Κει!!! I love you I love you I love you 
    Αυτο το αγορι δε θα το θελει καμια; 
    Σπόιλερ:
    Το θελω εγω πιανεται; tongue 

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 J0z061
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Αριθμός μηνυμάτων : 1821
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/05/2013
    Τόπος : Storm's End

Armory
    : Baratheon Baratheon

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Σεπ 24, 2013 12:24 am

^Γιάννα ησύχασε παιδί μου, ησύχασε, που είναι η γερή σου κράση, τι απέγινε?
    Μην βυθιστείς σε παρακαλώ Crying or Very sad 

^Μαρία είδες; Τι να κάνει μωρέ κι αυτή η δόλια, είναι σε δίλημμα, πράγματι αυτός ο χρόνος ο ριμάδις θα παίξει καθοριστικό ρόλο μουαχαχα Razz Άσε τον Σερ Κέι ήσυχο, είπαμε σε έχω ταυτίσει με την Άννα, προορίζεσαι για άλλον/άλλους. Razz 

Μ'αρέσει που έλεγα πως τον Σερ Κέι ίσως και να μην τον έβαζα, τι το'θελα ;Razz 

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 2me5uyv

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 2mdp1k7
    Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου

Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Τόπος : Asshai

Armory
    : Lannister Lannister

Δημοσίευση από Lady Melisandre Τρι Σεπ 24, 2013 12:28 am

Όχι εντάξει, θα κρατηθώ Razz
    Δώστον σε μένα tongue

Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Armory

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Τρι Σεπ 24, 2013 12:32 am

Ετσι θα το αφησεις αυτο το αγορι; Χωρις ταιρι; Ντροπη σου! snob

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Σεπ 24, 2013 12:33 am

^Ποιον να πρωτοδώσω σε ποιαν πια;;;!!!Razz 
    Ρε κορίτσια κάντε λίγη υπομονή ακόμα δεν εμφανίστηκε ολοκληρωμένο το αρσενικό καστ,
    ποποπο τι λύσσα κι αυτή Razz 

Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά

Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Τόπος : Winterfell

Armory

Δημοσίευση από Queen in the North Τρι Σεπ 24, 2013 1:11 am

Επεισοδιο 2 - Σκηνη 4 - Σχολια

Μου φανηκε πολυ σοβαρο κεφαλαιο.

"Θα γυρίσουμε πίσω στο χρόνο, ιππότη."ψιθύρισε εκείνη τρυφερά τρίβοντας τις αρθρώσεις των χεριών μου, χαϊδεύοντας με απαλά την ίδια ώρα. "Ο βασιλιάς κι οι σύντροφοί του θα είναι ζωντανοί, αλλά εσείς δεν θα θυμάστε τίποτα απ'ότι συνέβη αυτές τις ώρες που πέρασαν απ'την στιγμή που μας γνωρίσατε. Δεν θα μας θυμάστε."πρόσθεσε καθώς ένιωθα την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά θέλοντας να βγει έξω απ'το στήθος μου. "Το μέλλον θα αλλάξει."
    τι παει να πει αυτο^ τωρα; Facepalm Facepalm 

"Δεν μπορώ, δεν θέλω..."ψέλλισε εκείνη με κόπο.
    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που διαλεξες να τα βαλεις με αυτην την σειρα. Αναγκη και Επιθυμια. Δειχνει πολλα για τον χαρακτηρα της. Βαζει πρωτα τα απαραιτητα, τα αναγκαια και μετα τις προσωπικες της επιθυμιες. Και μπορει το τι θελει εκεινη να ερχεται σε δευτερη μοιρα αλλα εχει αρκετο αυτοσεβασμο ωστε να λαμβανει υποψην της "τα θελω" της. (Θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα πανω σε αυτο αλλα ειπα να μην γινω βαρετη)

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι του αρνειται, του λεει "μην" και ετσι απο την στιγμη που οταν γυρισουν πισω στον χρονο για να σωσουν τους ιπποτες θα αλλαξει το μελλον (495) και θα ειναι σαν να σβηστηκαν αυτες οι μερες....

Σπαρακτικο το τελος παντως Razz ακομα και σημερα που ειμαι καπως και μου αφησε ενα περιεργο συναισθημα.

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 Tumblr_n68oo3sanupo_zps1343fd11
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Σεπ 24, 2013 1:27 am

^Εμένα πάλι αυτό το κεφ. μου φάνηκε πολύ σιροπιασμένο/κι σπαραχτικό επίσης, δεν αντιλέγω...

*Στο πρώτο σου ερώτημα απαντάς λίγο πιο κάτω, θα γυρίσουν πίσω θα σώσουν τους ιππότες το μέλλον θα αλλάξει κι οι μέρες αυτές θα σβηστούν /ξεχαστούν. Απλά η Μόργκαν αρνείται γιατί νιώθει πως τον χρησιμοποιεί και δεν θέλει να του το κάνει αυτό, δεν θέλει να τον μεταχειριστεί, να του κάνει κάτι τέτοιο. Ο ιππότης όμως που έχει καταλάβει τον χαρακτήρα της δεν νιώθει το ίδιο, θέλει να την "γευτεί" μέχρι τελικής πτώσεως (δεν ξέρω αν το έθιξα σωστά). Εν κατακλείδη θέλει να περάσει όσο περισσότερο χρόνο μπορεί μαζί της κι κυρίως ο καημένος δεν θέλει να την ξεχάσει Crying or Very sad 
    Γιατί ακόμα κι αν γνωριστούν ξανά απ΄την αρχή ξέρει πως τότε δεν θα έχει καμιά ελπίδα να την προσεγγίσει. Razz 

(Δεν γίνεσαι βαρετή , ανέλυσε ότι θες )Razz Βασικά εγώ τα έβαλα έτσι , επειδή έτσι μου βγήκαν δεν φαντάστηκα ότι θα σήμαινε κάτι τέτοιο, αλλά είπαμε εσύ πάντα βλέπεις πράγματα που εγώ δεν μπορώ να δω. Το μόνο που θα μπορούσα να πω για την 'αρνητικότητα' της κι για το αόρατο εμπόδιο που νιώθει μέχρι στιγμής είναι ότι αυτό περικλείεται σε δυο μονάχα λέξεις...
    Σπόιλερ:
    Σερ Γκάγουέιν. Razz 

Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης

Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Τόπος : King's Landing

Armory

Δημοσίευση από Nïx Τρι Σεπ 24, 2013 4:34 am

Λοιπόοοοον, διάβασα τρίτη σκηνή του πρώτου επισοδίου, και βλέποντας πόσο έχεις γράψει και πόση έρευνα το έχεις κάνει, βλέπω πως το παίρνεις σοβαρά! Μη σταματήσεις μέχρι να φτάσεις το τέλος!!
    Τζένιφερ-Γκουένεβιρ
    Μόργκαν-Μοργκάνα, ντάξει
    Άννα-Μοργκόουζ
    Ελενα-...lady of the lake??

Γενικώς, γαμάτο. Στάζει σε κάτι τεχνικά σημεία αλλά το πλοτ είναι τόσο ωραίο, που δεν πάνε στο διάολο.

σκηνή 4.
    ελένα-Λαίδη Ελέην; Γτφ;
    την έχουμε δει σε κάμελοτ/μέρλιν, είναι αποκύημα της φαντασίας σου ή είναι μέρος του γενικότερου αρθουριανού θρύλου;
    αχ μου αρέσει. μου αρέσει πολύ!
    ερώτηση. εσύ ποια την έχεις πιο κοντά σου, που ρε παιδί μου λες, μέσω αυτής μιλάω. με ποια ταυτίζεσαι;

σκηνή 5.
    μόργκαν=μοργκάνα=γκαγουέην; τι συμβαίνει μέσα στο κεφάλι σου ρε νάταλι, θα με ξεκάνεις tongue

σκηνή 6.
    ααα, ελένα= φοίβη με δυνάμεις piper. γιατί η φοίβη τα είχε με την Πηγή, τον Cole!
    πολλά κροσσόβερ στοιχεία, πολλά references. να σταματήσεις να βλέπεις once upon a time, οι πολλαπλές ταυτότητες θα μας φάνε Razz
    και ο μέρλιν στο μέλον είναι ο cole ή απλά η πηγή; γιατί βλέπω όνομα magnus taylor.
    και η μόργκαν έχει δυνάμεις της μοργκάνας, όπως το να βλέπει το μέλλον/παρελθόν.
    γκάβιν=γκαγουέην, ξεκάθαρο αυτό.
    επίσης μου αρέσει που βάζεις γκιφ. ξες να τα διαλέγεις, ειδικά αυτά που έχουν διάλογο, όπως σε αυτή τη σκηνή μέρλιν/γκαγουέην.

σταματώ εδώ για σήμερα, γιατί το 7ο είναι μεγάλο.
    παρατηρήσεις: φαίνεται ξεκάθαρα πως έχεις στόχο. you're not fooling around, προσπαθώντας απλά να περάσεις καλά και να δεις που θα πάει το πράμα χωρίς να ξέρεις και συ. μπράβο.
    από που εμπνεύστηκες την ιδέα;
    επίσης απορία. είδα τα γκιφς με πέρσιβαλ/γκαγουέην: "She's riding for avalon... I failed". Αυτό συνέβη όντως στην σειρά; ή τα γκιφς είναι fanmade και ταίριαξαν να τα βάλεις εδώ;
    επίσης απορία: γιατί την vanessa hudgens και όχι την katie mcgrath ή την eva green?
    συνέχισε. συνέχισε, συνέχισε.

“Once I faced a female with diamond skin," Nix said breathlessly. "I was transfixed - even as she was choking the life out of me."
    "Really?"
    "No, I saw that character on X-men. I just wanted to commiserate. Alas, I have no weaknesses."
    "Except your insanity," Lucia pointed out.
    sigh.
    "Well played, Archer.”

Nix the Everknowing is the first Valkyrie made by Woden and Freya and therefore the most powerful Valkyrie. She is over 3,000 years old and was born "Phenix". She was once betrothed to Loki.

She is a soothsayer and has gone mad from all the visions that she has seen. Her mind more in the future than in the present earned her the nickname Nucking Futs Nix.

Lately the strain of steering the Accession and juggling possible futures has left her farther from sanity and ragged. Thought by many to be trying to obtain Goddess status due to her age and strength.

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τρι Σεπ 24, 2013 10:22 pm

Cersei Lannister έγραψε:Λοιπόοοοον, διάβασα τρίτη σκηνή του πρώτου επισοδίου, και βλέποντας πόσο έχεις γράψει και πόση έρευνα το έχεις κάνει, βλέπω πως το παίρνεις σοβαρά! Μη σταματήσεις μέχρι να φτάσεις το τέλος!!
    Τζένιφερ-Γκουένεβιρ
    Μόργκαν-Μοργκάνα, ντάξει
    Άννα-Μοργκόουζ
    Ελενα-...lady of the lake??

Γενικώς, γαμάτο. Στάζει σε κάτι τεχνικά σημεία αλλά το πλοτ είναι τόσο ωραίο, που δεν πάνε στο διάολο.

σκηνή 4.
    ελένα-Λαίδη Ελέην; Γτφ;
    την έχουμε δει σε κάμελοτ/μέρλιν, είναι αποκύημα της φαντασίας σου ή είναι μέρος του γενικότερου αρθουριανού θρύλου;
    αχ μου αρέσει. μου αρέσει πολύ!
    ερώτηση. εσύ ποια την έχεις πιο κοντά σου, που ρε παιδί μου λες, μέσω αυτής μιλάω. με ποια ταυτίζεσαι;

σκηνή 5.
    μόργκαν=μοργκάνα=γκαγουέην; τι συμβαίνει μέσα στο κεφάλι σου ρε νάταλι, θα με ξεκάνεις tongue

σκηνή 6.
    ααα, ελένα= φοίβη με δυνάμεις piper. γιατί η φοίβη τα είχε με την Πηγή, τον Cole!
    πολλά κροσσόβερ στοιχεία, πολλά references. να σταματήσεις να βλέπεις once upon a time, οι πολλαπλές ταυτότητες θα μας φάνε Razz
    και ο μέρλιν στο μέλον είναι ο cole ή απλά η πηγή; γιατί βλέπω όνομα magnus taylor.
    και η μόργκαν έχει δυνάμεις της μοργκάνας, όπως το να βλέπει το μέλλον/παρελθόν.
    γκάβιν=γκαγουέην, ξεκάθαρο αυτό.
    επίσης μου αρέσει που βάζεις γκιφ. ξες να τα διαλέγεις, ειδικά αυτά που έχουν διάλογο, όπως σε αυτή τη σκηνή μέρλιν/γκαγουέην.

σταματώ εδώ για σήμερα, γιατί το 7ο είναι μεγάλο.
    παρατηρήσεις: φαίνεται ξεκάθαρα πως έχεις στόχο. you're not fooling around, προσπαθώντας απλά να περάσεις καλά και να δεις που θα πάει το πράμα χωρίς να ξέρεις και συ. μπράβο.
    από που εμπνεύστηκες την ιδέα;
    επίσης απορία. είδα τα γκιφς με πέρσιβαλ/γκαγουέην: "She's riding for avalon... I failed". Αυτό συνέβη όντως στην σειρά; ή τα γκιφς είναι fanmade και ταίριαξαν να τα βάλεις εδώ;
    επίσης απορία: γιατί την vanessa hudgens και όχι την katie mcgrath ή την eva green?
    συνέχισε. συνέχισε, συνέχισε.

OMG, OMG, OMG, FUCK YEAH MAN!!!!scared Shocked scared Shocked 
    i have been waiting for this post for so long!!! Very Happy Very Happy Very Happy Razz Razz Razz Very Happy Very Happy Very Happy 
    Λοιπόν "τρέχω" να αναλύσω/απαντήσω/λύσω απορία σε ότι μου έχει ερωτηθεί:
    Βεβαίως κι θα φτάσω μέχρι το τέλος madam, πως είναι δυνατόν μην ξεχνάς έχω κι σοβαρό λόγο που τα βράδια γράφω σαν την μουρλή, ορίστε:

νομίζω ο εν λόγω κύριος είναι υπέρ αρκετός! Razz :
    Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 Tumblr_lckre3CrLo1qax6x6o1_500

Ελένα = lady Elein + Freya = lady of the lake = επόμενη ζωή αυτών των δυο που έζησαν πάνω κάτω την ίδια χρονική περίοδο, σε ότι άλλο έχεις απορία μπορείς να με ρωτήσεις σχετικά με αυτό εδώ το σημείο. όσο τα άλλα ονόματα ναι έχεις απόλυτο δίκιο το έψαξα πολύ , κυρίως στη wiki pedia πριν δώσω αυτές τις ονομασίες στα κορίτσια!winking 
    Πράγματι στάζει, το'χω προσέξει κι εγώ μη νομίζεις αλλά επειδή είναι δικό μου όπως είπες κι εσύ, δεν πα στο ΔΙΆΤΑΝΟ!Razz σε ευχαριστώ πολύ dear Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 

Σκηνή 4η:
    Σύμφωνα με την wiki pedia αγαπητή μου Η Μοργκάνα έχει και δυο μεγαλύτερες αδερφές, την Ελέιν και τη Μοργκάουζ, σε αυτήν αναφέρομαι, αν κοιτάξεις εκεί , βεβαίως στην σειρά δεν υπάρχει, στο φικ μου είναι δικιάς μου επινοήσεως, και ναι έχεις δίκιο, - επαναλαμβάνομαι αλλά δεν πειράζει- είναι μέρος του γενικότερου Αρθουριανού θρύλου σύμφωνα με την wiki winking 
    Χαίρομαι που σου αρέσει! Very Happy Crying or Very sad 
    Dear νομίζω η εμφάνιση μου , το προφίλ μου κάνει μπαμ δεν κάνει να ρωτάς τέτοια πράγματα μουαχαχα Razz Twisted Evil tehe 

Σκηνή 5η:
    Γλυκιά μου όσον αφορά το κεφαλάκι μου κι αυτό που ήδη υποψιάζεσαι σε τι θες να σου απαντήσω? tehe Razz 

Σκηνή 6η:
    Πολύ σωστά όσον αφορά την διαπίστωση σας, Ελένα = Πάιπερ, με τις δυνάμεις της , στα προσωπικά της όμως μοιάζει με την Φοίβη όπως είπες κι εσύ ήταν ερωτευμένη με την Πηγή, ονόματι Magnus Taylor, ο οποίος αποτελεί την επόμενη ζωή του Μέρλιν κι πιθανόν (ακόμα σίγουροι δεν είμαστε να είναι απόγονος του κι ο Μέρλιν πρόγονος του Μάγκνους ταυτόχρονα hoho )
    Δεν μπορώ να σταματήσω να βλέπω once upon a time my dear, παίζει κι ένας θεός Χουκ εκεί μέσα Razz 
    Κι η Μόργκαν έχει τις δυνάμεις της Φοίβης, αν το προσέξεις καλύτερα, καθώς επίσης κι τις ίδιες δυνάμεις της προηγούμενης ζωής της Morgana le fey,, με την διαφορά ίσως ότι αυτή δεν μπορεί να δει το παρελθόν, στη σειρά ας σημειώσουμε δεν εξαπέλυε φωτιά ενώ εδώ μέσα στο φικ μου (πρόσεχε) ΘΑ ΤΟ ΚΆΝΕΙ!!!
    winking 
    Χαίρομαι που σου γίνεται ξεκάθαρο, πως θα μπορούσε να μην είναι άλλωστε, κράτα το για την συνέχειαRazz winking 
    Καλά τα γκιφ για μένα είναι λατρεία, θεωρώ πως έτσι ο αναγνώστης καταλαβαίνει την σκηνή και μπαίνει καλύτερα στο νόημα κι του τι προσπαθώ εγώ να δώσω εκείνη τη στιγμή Razz 

Ναι όντως η 7η σκηνή είναι κάπως μεγαλούτσικη. hoho 
    Συμφωνώ το γράφω μόνο κι μόνο επειδή μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά δεν είμαι κι τελείως ανήξερη, ξέρω που πατώ κι που βρίσκομαι , έχω ήδη το τέλος στο μυαλό μου, δλδ ξέρω ποια θα είναι η εξέλιξη , η έκβαση αν θες καλύτερα. Thanks again dear! Crying or Very sad Very Happy 
    Ναι από που το εμπνεύστηκα, όταν γλυκιά μου βλέπεις το τελευταίο επ. της 5ης σεζόν μέσα στην κατάντια κι στην εξαθλείωση τον οδυρμό και τον πόνο , ε δεν θέλει και πολύ, σε παροτρύνει εσύ να γράψεις ένα δικό σου σενάριο να του το τρίψεις στη μούρη των παραγωγών/σεναριογράφων. Razz Απλώς δεν άντεξα με το τέλος κι είπα να γράψω κάτι δικό ή καλύτερα να δώσω την δική μου καλύτερη συνέχεια winking 
    ΑΥΤΌ ΌΝΤΩΣ ΣΥΝΈΒΗ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ !!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad fuck... απλώς μη μου το θυμίζεις dear... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 
    κι σε αυτό το σημείο να παραθέσω τις ηλικίες των κοριτσιών χαρακτήρων:
    Morgan + Jane = 23 years old
    Elena = 24 years old
    Anna = 25-26 years old
    κι απαντώ στην ερώτηση σου, ήθελα νέο αίμα, οι γυναίκες που μόλις μου ανέφερες είναι γαμάτες σαν ηθοποιοί , τις σέβομαι κι μ'αρέσαν κι οι δυο στο ρόλο αυτό αλλά έχουν πατήσει τα 30 φεύγα κι εγώ μέσα στο φικ μου ήθελα το κατιτίς διαφορετικό! Razz 
    ΣΥΝΕΧΊΖΩ , ΣΥΝΕΧΊΖΩ, ΣΥΝΕΧΊΖΩ Razz 

Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης

Armory

Δημοσίευση από Nïx Τετ Σεπ 25, 2013 1:48 am

Άρα η Ελέην και η Φρέγια είναι το ίδιο άτομο ή όχι; Τα χω δει αυτά στη γουίκι, απλά θέλω να ξέρω τι έχεις πάρει εσύ κ από που, και μου τα εξηγείς μια χαρά, ευχαριστώ. Razz
    Με την Μοργκάν ταυτίζεσαι πουλί μου, μπράβο!
    σκηνή 5-εξηγήσου Razz είναι το ίδιο πρόσωπο, μόργκαν-γκαγουέην;; θα μάθουμε; Razz
    Κάτσε. Ελένα-->έχει δυνάμεις piper και έχει ζωή σαν αυτή της φοίβη, με την πηγή κλπ.
    ενώ η μοργκάνα έχει δυνάμεις φοίβης, προφητείες κλπ.
    Βασικά εξήγησέ μου την ταυτότητα και τις δυνάμεις της καθεμιάς τους Razz

Και πες μου, ποια ήταν η σκηνή στην 5η σίζον που σου προκάλεσε τόσο θυμό και λύπη; δεν θυμάμαι ακριβώς Razz

“Once I faced a female with diamond skin," Nix said breathlessly. "I was transfixed - even as she was choking the life out of me."
    "Really?"
    "No, I saw that character on X-men. I just wanted to commiserate. Alas, I have no weaknesses."
    sigh.
    "Well played, Archer.”

Nix the Everknowing is the first Valkyrie made by Woden and Freya and therefore the most powerful Valkyrie. She is over 3,000 years old and was born "Phenix". She was once betrothed to Loki.

She is a soothsayer and has gone mad from all the visions that she has seen. Her mind more in the future than in the present earned her the nickname Nucking Futs Nix.

Lately the strain of steering the Accession and juggling possible futures has left her farther from sanity and ragged. Thought by many to be trying to obtain Goddess status due to her age and strength.

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Τετ Σεπ 25, 2013 4:15 pm

Cersei Lannister έγραψε:Άρα η Ελέην και η Φρέγια είναι το ίδιο άτομο ή όχι; Τα χω δει αυτά στη γουίκι, απλά θέλω να ξέρω τι έχεις πάρει εσύ κ από που, και μου τα εξηγείς μια χαρά, ευχαριστώ. Razz
    Με την Μοργκάν ταυτίζεσαι πουλί μου, μπράβο!
    σκηνή 5-εξηγήσου Razzείναι το ίδιο πρόσωπο, μόργκαν-γκαγουέην;; θα μάθουμε; Razz
    Κάτσε. Ελένα-->έχει δυνάμεις piper και έχει ζωή σαν αυτή της φοίβη, με την πηγή κλπ.
    ενώ η μοργκάνα έχει δυνάμεις φοίβης, προφητείες κλπ.
    Βασικά εξήγησέ μου την ταυτότητα και τις δυνάμεις της καθεμιάς τους Razz

Και πες μου, ποια ήταν η σκηνή στην 5η σίζον που σου προκάλεσε τόσο θυμό και λύπη; δεν θυμάμαι ακριβώς Razz
    FUCK YEAH, ΤΑ ΓΑΜΆΤΑ ΣΧΌΛΙΑ ΣΥΝΕΧΊΖΟΝΤΑΙ!!! Razz Very Happy Razz Very Happy 
    Όχι γλυκιά μου, η Ελέιν είναι μια πριγκιπουπούλα (δικής μου επινοήσεως) που έζησε στο Κάμελοτ κι πέθανε πριν φτάσει ο Μέρλιν εκεί (όπως βλέπουμε κι στη σειρά) κι η Φρέγια είναι ακριβώς ίδια με εκείνη (θα λέγαμε δίδυμη της - δεν έχει καμία απολύτως συγγενική σχέση) την οποία την βλέπουμε στη συνέχεια κι στη σειρά όπως γνωρίζεις. Κι οι δυο αποτελούν προηγούμενες ζωές της Ελένα, οι οποίες όμως έζησαν σε διαφορετική περίοδο η κάθε μία, η πρώτη ας πούμε απεβίωσε το 491 μ.Χ ενώ η δεύτερη το 493 μ.Χ. Οποιαδήποτε άλλη ερώτηση επί του θέματος δεκτή!Razz 
    Σε ευχαριστώ, είναι η μόνη με την οποία μπορώ να ταυτιστώ!Razz 
    Σκηνή 5η: Ναι ο Γκάγουέιν αποτελεί την προηγούμενη ζωή του Γκάβιν αλλά καλύτερα ας μην επεκταθώ πάνω σε αυτό περισσότερο, διάβασε κι θα δεις Razz 
    Ναι σωστά πολύ κατάλαβες, αλλά όπως είπες κι εσύ ας αναλύσω τις δυνάμεις καθώς επίσης και τα προσωπικά τους: (σε αυτό το σημείο με βοηθά πολύ η wiki ξανά όπως θα προσέξεις Razz )

οι δυνάμεις των κοριτσιών:
    Οι δυνάμεις της Τζένιφερ:
    Τηλεκίνηση: μετακινεί την ύλη με το νου της (αντικείμενα, όντα κ.λπ.)
    Αστρική Προβολή: δημιουργεί ένα αντίγραφο του εαυτού της σε ένα άλλο μέρος και αμέσως χάνει το έλεγχο του πραγματικού σώματός της και αποκτάει απόλυτο έλεγχο του αντίγραφου αυτού.
    Διαστρέβλωση πραγματικότητας: είναι μια σπάνια και εξαιρετικά ισχυρή ικανότητα, η οποία ορίζεται ως η ικανότητα να αλλάξει ή να χειριστεί την πραγματικότητα και τον κόσμο, η ίδια σε διάφορους βαθμούς. (μπορεί να μην δούμε αυτή τη δύναμη μέσα στο φικ-θα δείξει) Razz 
    Κρυοκίνηση: εκτοξεύει ένα κύμα υπερβολικά έντονου ψύχους - ταυτόχρονα μπορεί να ελέγξει κι το στοιχείο του νερού.

Οι δυνάμεις της Ελένα:
    Μοριακή Ακινητοποίηση: κάνει τα μόρια από τα οποία αποτελείται ο στόχος της να πάψουν να κινούνται, με αποτέλεσμα να ακινητοποιείται εντελώς ο στόχος της (δηλαδή διακόπτει τη ροή του χρόνου)
    Μοριακή Ανάφλεξη: κάνει τα μόρια από τα οποία αποτελείται ο στόχος της να κινηθούν υπερβολικά γρήγορα, οπότε βγαίνουν από τις τροχιές τους, με αποτέλεσμα να ανατινάζεται ο στόχος της.
    Μοριακή Επιτάχυνση: είναι η ικανότητα να κάνει τα μόρια να αυξήσουν ταχύτητα η οποία τα διαταράσσει, αυτό δημιουργεί την ταχεία θέρμανση. Ως αποτέλεσμα αυτής της θερμότητας, η δύναμη μπορεί να λιώσει ή να κάψει τα αντικείμενα
    Μοριακή Επιβράδυνση: κάνει τα μόρια από τα οποία αποτελείται ο στόχος της να κινούνται πιο αργά (δηλαδή επιβραδύνει τη ροή του χρόνου)
    Φυσικός έλεγχος: όσον αφορά την γη - μπορεί να προκαλέσει σεισμούς.

Οι δυνάμεις της Μόργκαν:
    Προμήνυμα: βλέπει ένα όραμα του μέλλοντος ή του παρελθόντος.
    Μεταιωρισμός: αιωρείται. (αμφιβάλλω αν θα δούμε κάτι μέσα στο φικ- θα δείξει)Razz 
    Εμβίωση: αισθάνεται τα συναισθήματα αυτών που βρίσκονται σε κοντινή απόσταση από αυτή (επομένως και αν λένε ψέματα, αν έχουν δόλιους σκοπούς κ.λπ.)
    Πυροκίνηση: εκτοξεύει φωτιά - ελέγχει το στοιχείο της φωτιάς ( την είχε κι στην προηγούμενη ζωή της).
    Δυναμικό - προστατευτικό πεδίο: με αυτό προστατεύεται η ίδια καθώς επίσης κι άλλοι γύρω της που θέλει η ίδια να προφυλάξει.

Οι δυνάμεις της Άννας:
    Τηλεκινητικός Διακτινισμός: διακτινίζει (δηλαδή τηλεμεταφέρει) την ύλη με το νου της (αντικείμενα, όντα κ.λπ.)
    Δυναμικό Πεδίο: δημιουργεί ένα φάσμα που προστατεύει τον εαυτό της κι οποιονδήποτε άλλον θέλει να προφυλάξει από τις επιθέσεις
    Φυσικός Έλεγχος: ελέγχει τα στοιχείο του αέρα
    Μεταμόρφωση: μεταμορφώνεται σε ένα άλλο άτομο
    Ίαση: θεραπεύει σωματικές πληγές
    Μετεώριση: Αψηφά τη βαρύτητα και επιπλέει στον αέρα σε ένα συγκεκριμένο ύψος που εκείνη επιλέγει (θα δείξει αν θα το δούμε αυτό στο φικ Razz )
    Τηλεπισκόπηση: Η δύναμη και η ικανότητα να αισθανθεί μαγικά και να ανιχνεύσει την παρουσία των άλλον χωρίς να έχει σημασία που βρίσκονται
    Φωτοκίνηση: Δημιουργεί και χειρίζεται το φως (δύναμη την οποία χειρίζεται κι η αδελφή της η Μόργκαν ως χρήστης της φωτιάς)
    Γλωσσικός Χειρισμός: Κατανοεί και μιλά τη γλώσσα των προστατευομενών της ως μισή μάγισσα - μισή Λευκή Φύλακας

Βέβαια στα συναισθηματικά βλέπουμε πως διαφέρουν λίγο, η Ελένα ας πούμε έχει την προσωπική ζωή της Φοίβη, ενώ η Μόργκαν είχε την προσωπική ζωή της Πρου περίπου δλδ Razz 
    Η σκηνή στην 5η σεζόν που μου προκάλεσε οργή, μίσος κι αθεράπευτο πόνο; Κλασσικά ,,, αυτή εδώ η σκηνή: Τι άλλο;! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 
    H ΖΩΉ ΕΊΝΑΙ ΆΔΙΚΗ !!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Armory

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Τετ Σεπ 25, 2013 6:05 pm

Α μπραβο που μας εξηγησες ακριβως τι δυναμεις εχει η καθε μια. Νομιζω χρειαζοταν! sweet

Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης

Armory

Δημοσίευση από Nïx Τετ Σεπ 25, 2013 7:08 pm

α μάλιστα, τώρα τα κατάλαβα όλα Razz

"Really?"
    sigh.
    "Well played, Archer.”

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Πεμ Σεπ 26, 2013 12:58 am

^Χάρηκα που σας λύθηκαν οι απορίες, στη διάθεσή σας πάντα winking 

Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου

Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Τόπος : Asshai

Armory

Δημοσίευση από Lady Melisandre Παρ Σεπ 27, 2013 12:48 am

Αααα that was good Cool
    Η Ελένα ακόμα τραβιέται με τον Μέρλιν ε? lol
    Πάντως εγώ τη συμπαθώ την Τζέιν Razz Η καημένη, έχασε όλη της την οικογένεια Sad
    Εντάξει πήραν τις λογικές κι αναμενόμενες αποφάσεις, πάνω-κάτω. Από δω κι εμπρός αρχίζει το καλό έχω μια εντύπωση Razz

Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Armory

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Παρ Σεπ 27, 2013 1:06 am

Τα εβαλαν κατω, τα συζητησανε και αποφασισαν. Πραγματικα τωρα αρχιζει το καλο!
    Θα την πω την αμαρτια μου με εκνευρισε λιγο η Μοργκαν που το πηρε πανω της με τον Γκαγουειν.. δε ξερω γιατι αλλα με εκνευρισε. Neutral 
    Τι γκιφακια, τι μελωδιες ηταν αυτες; Το τραγουδι του Ελυαν το αγαπω απλα! Tο ακουω ποση ωρα συνεχομενα. I love you 
    Και το τελευταιο ομως ηταν ολα τα λεφτα!
    Will the circle be unbroken... whistle

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Παρ Σεπ 27, 2013 1:20 am

@Γιάννα, ωωω ναι η κιουρία ακόμα τραβιέται αλλά υπάρχει λόγος, που λέει κι το άσμα μουαχαχα Twisted Evil Razz 
    Σας το είπα, δεν είναι να αποπαίρνετε το κορίτσι Sad Razz 
    Όντως γνωστές αποφάσεις, τις περιμέναμε, ωωω ναι τώρα αρχίζουν τα 'ωραία' hoho Razz

@Μαράκι ναι τώρα αρχίζει το καλό!
    Γιατί γλυκιά μου σε εκνεύρισε? αυτό μάλλον θέλει συζήτηση/ανάλυση, ψοφάω για κάτι τέτοιαRazz 
    Αχ σε ευχαριστώ, αμ του δικού μου, το'χω λιώσει λέμε I love you 
    Το τελευταίο είναι πόνος... Crying or Very sad Crying or Very sad  

Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Armory

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Παρ Σεπ 27, 2013 1:31 am

Δε ξερω γιατι με εκνευρησε, ειναι περισσοτερο σαν πρωτη αντιδραση οταν το διαβασα. Εχουν παει ολες εκει για να εκπληρωσουν μια αποστολη. Μου φανηκε λιγο παιδιαστικο. Δηλαδη για ποιο λογο να μην ειναι κι αυτες εκει; Για να μη δουν κατι; Δεν το καταλαβαινω. Ισα ισα ολες μαζι εχουν μεγαλυτερη δυναμη.

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Παρ Σεπ 27, 2013 1:38 am

^Σωστό , συμφωνώ πάνω σε αυτό, απλώς η Μόργκαν φοβάται μην βάλει σε κίνδυνο τις αδελφές της , δεν θέλει να πάθουν κακό, εξάλλου σύμφωνα με τα οράματα της ξέρει η ίδια πάνω - κάτω τι πρέπει να κάνει πάνω σε αυτό κι θα τα βγάλει πέρα (θέλω να πιστεύω Razz ) ταυτόχρονα με αυτό ίσως χρειαστεί να κάνει κι άλλα πράγματα κι μέσα σε αυτά είναι κι αυτό.
    Σπόιλερ:
    Σημείωση: οι μόνοι που θα τρέξουν για διάσωση του Βασιλιά είναι η Τζέιν κι λίγο αργότερα ίσως εμφανιστεί κι η Άννα, η Ελένα θα είναι αλλού όπως κι η ΜόργανRazz 

Cat Of The Canals
    Cat Of The Canals
    Χορευτής του Νερού
    Χορευτής του Νερού

Armory

Δημοσίευση από Cat Of The Canals Παρ Σεπ 27, 2013 1:47 am

Χμμ... καλα θα το δουμε και σ εκεινα τα "επεισοδια" πως εχουν σκοπο να το κανουν. Το μονο σιγουρο ειναι πως θα κανουν τον κακο (η μαλλον καλο) χαμο στο παρελθον. tongue

Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Παρ Σεπ 27, 2013 1:49 am

^Aυτό είναι το μόνο σίγουροRazz 

Sarella Sand
    Sarella Sand
    Χωρικός
    Χωρικός

Αριθμός μηνυμάτων : 35
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

Armory

Δημοσίευση από Sarella Sand Δευ Σεπ 30, 2013 1:19 pm

Τ Ε Λ Ε Ι Ο

Μπράβο σου όμως
    Δεν έχω λόγια....
    Έχεις ταλέντο πάντως γιατί πολύ απλά με τράβηξε τόσο πολύ από την πρώτη στιγμη χωρίς να νιώσω κούραση.
    Όμορφη περιγραφή, ιδιαίτερα ευχάριστη θα έλεγα παρόλο που δεν έχω παρακολουθήσει την σειρά μέχρι το τέλος.
    Θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπαααααα

"A red sun rises, blood has been spilled this night."

you look terrible:

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 Ezimba15240681419400
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Σεπ 30, 2013 1:27 pm

^(Αναφέρεσαι στην πρώτη σκηνή για να μην ξεχνιόμαστε εεε; οκRazz )

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να'σαι καλά, δεν ξέρω αν το'χω με την έκφραση
    αλλά αφού αρέσει σε σας κι βγαίνει τόσο καλό πάω πάσο.
    Ανακοίνωση: Απόψε ανεβαίνει η 6η σκηνή του 2ου επ. της 6ης σεζόν, αναμείνατε στις οθόνες σας!Razz
    Α κι όποια απορία /ερώτηση έχεις θα χαρώ να σου την λύσω... hoho

Sarella Sand
    Sarella Sand
    Χωρικός
    Χωρικός

Αριθμός μηνυμάτων : 35
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/09/2013

Armory

Δημοσίευση από Sarella Sand Δευ Σεπ 30, 2013 1:37 pm

Ναι έχω διαβάσει μόνο τις 2 πρώτες σκήνες αλλά με τράβηξε αμέσως. Πρέπει να επιταχύνω την ανάγνωση μου λοιπόν...συνέχισε την κάλη δουλειά...cheers sweet 

"A red sun rises, blood has been spilled this night."

you look terrible:

Σχόλια για το "Cursed Souls" - Σελίδα 8 Ezimba15240681419400
    Leonette Fossoway
    Leonette Fossoway
    Κόκκινη Ιέρεια
    Κόκκινη Ιέρεια

Armory

Δημοσίευση από Leonette Fossoway Δευ Σεπ 30, 2013 7:07 pm

^ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΎΝΕΙΣ (όπως κι κάποιοι άλλοι Razz ) Σε ευχαριστώ γλυκιά μου....sweet 

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Δεκ 03, 2021 6:54 pm