A Forum of Ice and Fire

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το πρώτο ελληνικό φόρουμ για τον κόσμο του A Song of Ice and Fire και την σειρά Game of Thrones του HBO

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλώς ήρθες, Επισκέπτης!
Είδατε τον 5ο κύκλο και μείνατε έτσι Shocked + scared + Crying or Very sad ;;; Σας περιμένουμε εδώ για συζήτηση και θεωρίες!
Θα τελειώσει ποτέ ο Martin το Winds of Winter;
Τα μέλη της κοινότητας μας είναι 165, διαδώστε μας για να γίνουμε περισσότεροι!

+3
Nïx
Lady Melisandre
Nightsguard
7 απαντήσεις

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Nightsguard
    Nightsguard
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς


    Αριθμός μηνυμάτων : 316
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : THE WALL

    Armory
    :

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nightsguard Σαβ Φεβ 09, 2013 10:19 pm

    Στην αρχή είδα τον πρώτο κύκλο της σειράς.Την πρώτη μέρα το πρώτο επεισόδιο.Την δεύτερη άλλα τέσσερα και την τρίτη τα υπόλοιπα.Έπαθα από την πρώτη σκηνή, που ανεβαίνουν οι σιδεριές του τείχους και ο Σερ Γουέιμαρ Ρόις βγαίνει με τον Γκάρεντ και τον Γουίλ για ανίχνευση. Θυμάμαι το απόκοσμο λευκό τοπίο, τα χνώτα ανθρώπων και αλόγων το παιχνίδισμα του φωτός ανάμεσα στα χιονισμένα δέντρα.Και μετά τα πτώματα, οι άλλοι και οι αποκεφαλισμοί.Εκεί κόλλησα. Μεταφυσικό εξωπραγματικό ταξίδι σε έναν νέο - παλιό κόσμο. Η απειλή των Λευκών οδοιπόρων πιο πολύ παρά το παιχνίδι της εξουσίας μου άρεσε.Και περιμένοντας να βρω την εξήγηση για τους άλλους διάβασα και τα πέντε βιβλία.Για την ηλικία μου νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να κολλήσω αλλά έμεινα.Τέλος το κλασσικό "winter is coming" μου φαίνεται προφητικό ακόμη και για την Ελλάδα.Αν και πιστεύω ότι τώρα πια ο χειμώνας είναι εδώ.
    Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Asshai

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Lady Melisandre Σαβ Φεβ 09, 2013 10:54 pm

    Κι εγώ κάπως έτσι. Ξεκίνησα με τη σειρά το Μάιο (νομίζω) του '11 και ένα μήνα αργότερα πήρα το πρώτο βιβλίο.
    Αυτό που με έκανε κυρίως να κολλήσω ήταν η περιγραφή των σκέψεων των χαρακτήρων. Που κανείς δεν ήταν απόλυτα καλός ή κακός. Φυσικά, έπαιξε μεγάλο ρόλο και η όλη ιδέα ενός φανταστικού κόσμου, η ιστορία πίσω απ' την υπόθεση, η απρόβλεπτη πλοκή και ο τρόπος γραφής.
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nïx Σαβ Φεβ 09, 2013 11:01 pm

    Συγκυρία πραγμάτων και υλικών στο βιβλίο. Γαμάτο plotline, χαρακτήρες, Setting, γραφή. Άνθρωποι, στρατηγική, μυαλό. Γουστάρεις. Απλά.
    Eddard Stark
    Eddard Stark
    Το Χέρι του Βασιλιά
    Το Χέρι του Βασιλιά


    Αριθμός μηνυμάτων : 2419
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Eddard Stark Σαβ Φεβ 09, 2013 11:06 pm

    Εμένα η Γιάννα και η Κατσιμπούλα με έκαναν να κολλήσω με τη σειρά!

    Κατέβασα λοιπόν την πρώτη σαιζόν και μ'άρεσε πάρα πολύ προφανώς και σε σύντομο διάστημα ξεκίνησα και το πρώτο βιβλίο.

    Δυστυχώς έχω διαβάσει μόνο εκείνο λόγω μη οικονομικής δυνατότητας και ελάχιστου χρόνου για τα υπόλοιπα.

    Έχω πάρει στα αγγλικά το δεύτερο απο την Κώνει εδώ και κανα χρόνο αλλά ακόμα είμαι στο πρώτο κεφάλαιο. Δεν προλαβαίνω να το διαβάσω στα αγγλικά και γενικά σε καμία γλώσσα!!!

    Το καλοκαίρι όταν τελειώσω με αυτόν τον εφιάλτη που λέγεται Πανελλήνιες θα μαζέψω λεφτά και θα τα πάρω όλα γιατί δεν γίνεται αυτή η κατάσταση, έχω σποιλεριαστεί για τα πάντα και θέλω να τα διαβάσω. Τέλος Razz
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nïx Σαβ Φεβ 09, 2013 11:09 pm

    Eddard Stark έγραψε:
    Έχω πάρει στα αγγλικά το δεύτερο απο την Κώνει εδώ και κανα χρόνο αλλά ακόμα είμαι στο πρώτο κεφάλαιο. Δεν προλαβαίνω να το διαβάσω στα αγγλικά και γενικά σε καμία γλώσσα!!!

    Ρε άθλιε εσύ το χεις και το ψάχνω; scared
    Eddard Stark
    Eddard Stark
    Το Χέρι του Βασιλιά
    Το Χέρι του Βασιλιά


    Αριθμός μηνυμάτων : 2419
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Eddard Stark Σαβ Φεβ 09, 2013 11:11 pm

    Ναι μωρή, έλα να μου το πάρεις αν σου βαστάει fence
    Nightsguard
    Nightsguard
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς


    Αριθμός μηνυμάτων : 316
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : THE WALL

    Armory
    :

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nightsguard Σαβ Φεβ 09, 2013 11:16 pm

    Είστε απίστευτοι!!!Καλή τύχη στις Πανελλήνιες.Ακόμη θυμάμαι τις δικές μου.Τα βιβλία στην Πρωτοπορία (Θεσσαλονίκη Αθήνα Πάτρα) υπάρχουν μεταχειρισμένα (σε πολύ καλή κατάσταση) και σε καλή τιμή.Όταν με το καλό
    Eddard Stark
    Eddard Stark
    Το Χέρι του Βασιλιά
    Το Χέρι του Βασιλιά


    Αριθμός μηνυμάτων : 2419
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Eddard Stark Σαβ Φεβ 09, 2013 11:17 pm

    Αλήθεια; Θα το ψάξω Cool
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nïx Σαβ Φεβ 09, 2013 11:18 pm

    Θα σου ανοίξω τρύπα.... στο... στο... στο αυτί.-
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Φεβ 10, 2013 1:04 pm

    και γω λιγο πολυ σαν τους παραπανω...

    Το εβλεπε ο αδερφος μου και μου ελεγε οτι θα μου αρεσει, το πετυχα κατα τυχη στο novacinema (και μαλιστα ηταν το 1x01) αλλα δυστυχως δεν καταφερα να το δω. Την επομενη μερα βρηκα online τα 2 πρωτα επεισοδια και κατεβασα τον 1ο κυκλο. Κατι με τους χαρακτηρες, την πλοκη, τα κοστουμια ακομα και το σεξ. Για τα 55 λεπτα που βλεπεις το επεισοδιο τιποτα αλλο δεν υπάρχει γυρω σου... Σχηματιστηκε ενας υπεροχος και γεματος κοσμος που απλως σε τραβαει.

    Δυστυχως εχω απλως τα βιβλια σε pdf στον υπολογιστη. Δεν τα εχω διαβασει καθολου και σκοπευω να κανω οτι και ο Τασος. Να τα διαβασω το καλοκαιρι μετα τις Πανελληνιες.
    Robert Baratheon
    Robert Baratheon
    Βαλές
    Βαλές


    Αριθμός μηνυμάτων : 328
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2013
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Armory
    : Baratheon Baratheon

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Robert Baratheon Κυρ Φεβ 10, 2013 3:12 pm

    Εμένα με τράβηξε το όλο hype που δημιουργήθηκε για τη σειρά, καθώς και ότι αρκετοί γνωστοί μου την πρότειναν. Της έδωσα λοιπόν μια ευκαιρία και αμέσως σχεδόν με καθήλωσε, κυρίως λόγω του τεράστιου βάθους της στην ιστορία, αλλά και στους χαρακτήρες. Και αργότερα, όταν είχα τελειώσει και τη δεύτερη σαιζόν, σκέφτηκα σιγά σιγά να αγοράσω τα βιβλία. Τώρα έχω μόνο το πρώτο, αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα. Έρχεται όμως οσονούπω η ώρα του, τώρα που τελειώνει η εξεταστική! Very Happy
    Nïx
    Nïx
    Φύλακας της Δύσης
    Φύλακας της Δύσης


    Αριθμός μηνυμάτων : 3003
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 30
    Τόπος : King's Landing

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nïx Κυρ Φεβ 10, 2013 3:18 pm

    ^Ω ναι, με το καλό και γω τώρα τέλειωσα εξεταστική και περιμένω GoT.
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Queen in the North Κυρ Φεβ 10, 2013 3:22 pm

    ολοι εχουμε περιπου την ιδια ιστορια. μας αρεσε η πλοκη και το βαθος της οπως πολυ ωραια το θετει ο αγαπητος Ντεμης winking
    Sansa Stark
    Sansa Stark
    Σέπτα
    Σέπτα


    Αριθμός μηνυμάτων : 362
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2012
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Sansa Stark Κυρ Φεβ 10, 2013 4:14 pm

    Εγώ δεν κόλλησα κατευθείαν. Βασικά το έβλεπε τόσος κόσμος στο ΧΓ και είπα να ξεκινήσω και εγώ. Άρχισα το πρώτο επεισόδιο αλλά κάτι έτυχε και το άφησα στην μέση και μετά έκανα μήνες να κάτσω να παρακολουθήσω κανονικά. Όμως κάτι οι χαρακτήρες, κάτι η πλοκή, κάτι τα σκηνικά, δεν μπορούσα να ξεκολλήσω μετά. Έχω και το πρώτο βιβλίο αλλά θα δω πότε θα αξιωθώ να το διαβάσω. tongue
    Nightsguard
    Nightsguard
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς
    Ανιχνευτής της Νυχτερινής Φρουράς


    Αριθμός μηνυμάτων : 316
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2013
    Ηλικία : 52
    Τόπος : THE WALL

    Armory
    :

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Nightsguard Δευ Φεβ 11, 2013 11:02 pm

    Ξέχασα να πω ότι και ο εισαγωγικός μουσικός τίτλος της σειράς ήταν τεράστιος κράχτης.Με τις πρώτες νότες έμενα εκεί. Θα έβλεπα το σήριαλ ό,τι και να γινόταν
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Φεβ 11, 2013 11:04 pm

    σωστοοοος! υπεροχο τραγουδι. σε κανει να σταματησεις εκει που εισαι και να πεις "ωπ εδω εχουμε μια σειρα ποιοτητας"
    Lady Melisandre
    Lady Melisandre
    Φύλακας του Νότου
    Φύλακας του Νότου


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/05/2012
    Ηλικία : 35
    Τόπος : Asshai

    Armory
    : Lannister Lannister

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Lady Melisandre Δευ Φεβ 11, 2013 11:15 pm

    Βάλτε και τη μουσική σε συνδυασμό με την εικόνα, με την κάμερα που πετάει πάνω απ' τον χάρτη κι όλα αυτά τα γρανάζια Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; 2109348208
    Queen in the North
    Queen in the North
    Φύλακας του Βορρά
    Φύλακας του Βορρά


    Αριθμός μηνυμάτων : 5866
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
    Ηλικία : 28
    Τόπος : Winterfell

    Armory
    : Stark Stark

    Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF; Empty Απ: Τι σε έκανε να κολλήσεις με το ΑSOIAF;

    Δημοσίευση από Queen in the North Δευ Φεβ 11, 2013 11:50 pm

    Και παρατηρουσα οτι οι ηθοποιοι ηταν οι ιδιοι


    Σπόιλερ:


    τα σκηνικα και τα υλικα που χρησιμοποιουσαν ηταν τα ιδια σε καθε επεισοδιο και καποια ειναι τα ιδια και στον επομενο κυκλο. Ειναι μια σοβαρη παραγωγη.


    Σε κανουν να αγαπησεις και να εκτιμησεις τον κοσμο που δημιουργησαν.
    Ειναι ισως η πρωτη σειρα που περιμενω να ακουσω τους δημιουργους, την ενδυματολογο, τους σκηνογραφους (...) παρα τους ηθοποιους.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 3:11 pm